Людина

Що значить сон для іспанців і чому їх сієста знаходиться під загрозою?

Середина тижня, Мадрид, літній вечір, 25 градусів за Цельсієм, 10 вечора, а в барах, кафе і на майданчиках повно іспанців, що балакають і п’ють. Вони все ще там опівночі, тільки тепер деякі ще й їдять. Тільки в 2 години ночі бари починають закриватися, і тоді натовп скорочується. Більшості з цих людей доведеться вранці йти на роботу, тому виникає питання: коли вони сплять?

Відповідь наступна. За даними Євростату, середній день іспанця починається на 90 хвилин пізніше, ніж у німця. Коли іспанець обідає, німець повертається на роботу протягом двох годин, а коли німець іде в 16.30, іспанець повертається на роботу ще на три години. І, нарешті, коли в 10 годин вечора німець лежить в ліжку, іспанець вечеряє, а потім потрапляє в ліжко близько опівночі і до 1 години ночі.

Дослідження показують, що іспанці сплять приблизно на 53 хвилини менше, ніж в середньому по Європі, але чи означає це, що вони нація сновид?

Ні, якщо у людей є сієста, говорить д-р Ізабель Віласека, лор в лікарні Барселони і представник Іспанського суспільства сну.

«У невеликих містах більшість людей все ще їдять вдома і можуть зустріти сієсту», — говорить вона. «І багато зустрічають сієсту у вихідні дні, навіть якщо не можуть протягом тижня. Наші звички сну тісно пов’язані з кліматом. Без кондиціонера було б неможливо працювати вдень».

Однак мало хто в містах може прийняти сієсту, і проблема, каже Віласека, в тому, що «ми знаходимося в процесі переходу від культури, яка прийняла сієсти, до культури, яка цього не робить».

За її словами, нав’язуючи 9-5 норм по всіх напрямках, не можна очікувати, що люди, які працюють на будівництві або на землі, будуть працювати в другій половині дня.

Незважаючи на зростаючий тиск, щоб відмовитися від довгого, розділеного робочого дня, Віласека каже, що це через його вплив на баланс між роботою та особистим життям, а не тому, що люди турбуються, що вони не висипаються.

«Люди не бачили в цьому проблеми, але тепер, коли є багато занепокоєнь про здоров’я, про те, що ми їмо і так далі, сон стає проблемою», — говорить вона.

Інший фактор, який впливає на спальні звички іспанців, полягає в тому, що країна знаходиться в неправильному часовому поясі. Географічно Іспанія повинна бути за грінвічським часом, але в 1942 році фашистський диктатор Франсіско Франко перемкнув країну на європейський центральний час в знак солідарності з Адольфом Гітлером. Можливо дивно, до недавнього часу не було жодних кроків, щоб змінити це назад.

Хосе Луїс Касеро, президент Національної комісії з раціоналізації іспанських заходів, яка проводить кампанію за те, щоб скасувати розділений робочий день і повернутися до грінвічського часу, каже, що перебування в неправильному часовому поясі впливає на сон людей і безпосередньо впливає на їх продуктивність.

«Це безумство, що ми знаходимося в одному часовому поясі з Берліном», — говорить він, тому що це означає, що циркадні ритми біологічних годин іспанців вийшли з-під контролю. «Якщо б ми поміняли часові пояси, сонце вставало б на годину раніше, і ми прокидалися б більш природно, час прийому їжі було б на годину раніше, і ми отримали б додаткову годину сну».

З часом годинник можуть змінитися, але для іспанців сім’я і суспільне життя завжди будуть пріоритетними. Якщо насолодитися сімейною вечерею або випити з друзями означає пропустити годину сну, нехай буде так.

Кнопка «Наверх»
Закрыть