Різне

Смерть заради сексу

Для деяких видів павуків і богомолів злягання – це смертельна гра, адже самці часто приносять себе в жертву заради сексу. Як самець розуміє, яка саме довгонога красуня варта його життя, а самка вирішує, з’їсти його в підсумку чи ні – складна процедура, стверджують вчені за результатами двох досліджень.

Репродуктивна стратегія за принципом російської рулетки називається «сексуальний канібалізм». Самки видів, практикуючих цю форму сексуальної поведінки, іноді з’їдають своїх партнерів після сексу, а часом і під час нього. Стимули, які спонукають до такого незвичайного явища, поки неясні, але нове дослідження проливає світло на динаміку відносин між самцем і самкою, в результаті яких один з них втрачає життя.

Судячи з усього, самці зважують всі «за» і «проти», перш ніж наблизитися до потенційної партнерки.

«Це можна побачити по поведінці наближення самця, – пояснює Вільям Браун, адьюнкт-професор з Університету Нью-Йорка в Фредоніі і провідний дослідник сексуального канібалізму у богомолів. – Між зляганням і виживанням існує конфлікт. Він наближається повільно і акуратно, тому що вона являє собою величезну загрозу його майбутнім нащадкам ».

У пошуках партнера

У дослідженні богомолів Браун зазначає, що рушійна сила, що підштовхує до сексу і смерті, може полягати просто в сексуальному голоді самця і звичайному голоду самки. Вивчення засновано на Tenodera sinensis, 15-сантиметровому богомолі, що живе в Північній Америці, де Браун і збирав учасників дослідження.

У дикій природі у цих великих комах секс призводить до смерті приблизно в 16 відсотках випадків. Щоб з’ясувати, як наявність їжі та інших самців впливає на цю цифру, вчений протягом п’яти днів годував або морив голодом самок, а також або давав можливість злягатися з самцями кожен день, або залишав на самоті.

Група дослідників під його керівництвом виявила, що самки набагато небезпечніші в голодному стані, але в період посту самці готові ризикнути: вони ближче підходили до самок і частіше ініціювали злягання, коли довгий час не мали сексу, навіть якщо самка була в стані агресії. (Самці якимось чином відчувають, коли самка вкрай голодна і готова до поїдання партнера, стверджує Браун.)

Здається, що в дикій природі самки завжди на межі голодної смерті, говорять дослідники. Так як ці комахи такі великі, самці є відмінним джерелом живильних речовин, набагато кращим, ніж пара цвіркунів. Сексуальний канібалізм самки може в даному випадку стати просто проявом її нездатності відмовитися від такої спокусливої закуски.

Секс павуків

Статеве життя павуків-кругопрядів – це зовсім інша історія. Самців цього виду майже завжди з’їдають самки, які зазвичай набагато більші. Самці ж використовують свої дві педипальпи як відокремлювані пеніси, які розкриваються в самці. Самці можуть або вжити обидві педипальпи для однієї самки, або розтягнути задоволення на двох щасливих дам. Коли і друга педипальпа використана, самці жертвують собою заради самки і сексу.

Дослідники з Гамбурзького університету під керівництвом Класса Вельке спостерігали за групою диких павуків-ос (різновид павуків-кругопрядів) протягом сезону парування. Документуючи статеві пригоди цих створінь, дослідники виявили, що близько половини самців воліли спаровуватися з однією самкою, тоді як інша половина вибирала злягання з двома партнерками.

Самець злягався з однією самкою, якщо вона була великою і незайманою. Чим більше самка, тим вона плодовитіша, і якщо вона незаймана, у самців більше шансів запліднити більшість її яйцеклітин. Якщо самець все ж сполучався двічі, то обмінював свою партнерку на важчу, розповідають дослідники.

Сексуальний канібалізм

Цікаво, що кількість доступних самок павуків і конкуренція між самцями не впливала на їх вибір партнерів, як відбувається у богомолів.

«Вони здатні відчути, скільки є самок в полі досяжності, завдяки феромонам, а тому ми вважали, що вони приймають рішення в залежності від місцевої доступності самок, – розповідає Вельке. – Ми виявили зміну в чисельному співвідношенні статей під час сезону парування, але воно не було пов’язано з рішенням самця про зляганні ».

Створюється враження, що для самців павуків найважливішим є знайти самку, найкращу в даній ситуації, а не яку завгодно. Це підвищить його шанси стати батьком сина, особливо якщо врахувати, що є тільки дві можливості. Щоб дати дітям більше шансів, самець жертвує собою, хоча поживна цінність самця павука під питанням.

Браун вважає, що канібальські схильності самки – це, швидше за все, слідство інстинктів хижака: «Це трапляється тільки у хижих видів – павуків і богомолів – і може бути всього лише проявом природної поведінки. Природний відбір серед хижаків дуже жорсткий, і інстинктивне поведінка може вихлюпуватися і в процесі злягання ».

Натхнення

[poll id=”1″]


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button