Наука

Собаки відчувають стрес людини за запахом

Власники собак нерідко помічають, що у важкі періоди вихованці поводяться незвично. Виявилося, це не гра уяви: собаки дійсно можуть відчувати негативні переживання оточуючих людей і реагувати на них.

Собака нюхає зразок поту і дихання людини / © університет Квінс в Белфасті

Біологи з Університету Квінс в Белфасті (Північна Ірландія) встановили, що собаки різних порід можуть визначати стресові стани людей з точністю більше 90%. Завдяки гострому нюху чотириногі “друзі людини” відчувають найменші відхилення в біохімічному сліді людини, пишуть вчені в журналі PLOS One.

Тіла багатьох тварин, включаючи людину, постійно випускають леткі органічні речовини в навколишнє середовище. Це прояв еволюційного механізму: запахи створюють цілу систему біохімічних сигналів, за допомогою якої тварини взаємодіють один з одним.

Людина через досить грубий нюх сприймає тільки найсильніші запахи, але тварини на зразок собак здатні вловлювати навіть найслабші і тонкі аромати. Якщо врахувати, що люди почали одомашнювати деяких собачих десятки тисяч років тому — собаки цілком могли освоїти здатність визначати по запахам психологічний стан своїх власників.

Вчені перевірили цю гіпотезу за допомогою серії експериментів. Спочатку вони взяли зразки поту і повітря, що видихається у 36 осіб, що знаходяться в спокійному стані. Наступні зразки брали у цих же людей, але вже в стані стресу, що визначалося по самооцінці учасників і об’єктивними показниками на кшталт частоти серцевих скорочень і рівня артеріального тиску. Всі ці зразки автори роботи випадковим чином перемішали зі зразками інших запахів, в тому числі нелюдських.

Далі дослідники відібрали чотирьох собак різних порід і провели в цілому 720 випробувань по розрізненню запахів. І в 93,75% випадків тварини реагували на «запахи стресу» — починали поводитися насторожено і неспокійно. Причому точність розпізнавання доходила до 96,88% і не опускалася нижче 90%.

Автори дослідження дійшли висновку, що стресові стани змінюють біохімічний склад поту і дихання людини, а собаки можуть це відчувати завдяки гострому нюху. Таким чином, їх можна використовувати в якості чутливого детектора негативних психологічних процесів на кшталт тривоги, панічних атак і посттравматичного стресового розладу. Але поки не зрозуміло, що саме змінюється в складі цих біологічних рідин, і на які конкретно речовини реагують собаки.

Нове відкриття вкладається в картину попередніх досліджень: вони показали, наприклад, що собаки чудово чують заражених коронавірусом. Точність виявлення перевищувала 97%, навіть якщо у хворих не було ніяких симптомів Covid-19. Тому навряд чи є щось дивовижне в тому, що собаки навчилися визначати тривогу і занепокоєння своїх господарів. Тим більше що за десятки тисяч років одомашнення собаки, на відміну від диких побратимів, отримали ряд вроджених механізмів, «заточених» саме під людину.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments