Аналітика

Справа не тільки в малайзійському літаку. Росіяни живуть в іншій реальності

foto_cikavosti_25.07.2014-014“Трохи, мм, специфічні погляди російського суспільства”, що проявилися в його реакції на знищення малайзійського пасажирського авіалайнера, є симптомом “дуже небезпечної проблеми”, попереджає в статті для The Washington Post фахівець з російської економіки і демографії Марк Адоманіс.

Він пише: “Я недавно переїхав у Москву, і мені впадає в очі те, до якого ступеня російське суспільство живе в іншому всесвіті. Навіть добре освічені, досвідчені люди, що багато подорожували по Європі і Північній Америці, нерідко висловлюють судження, із-за яких в Америці вони опинилися в одній компанії з людьми в шапочках з фольги. Російське середовище проживання базується не на реальності”.

“Майже з будь-якого питання, яке б не прийшло вам в голову, погляди росіян радикально відрізняються від загальноприйнятої в Америці точки зору, – констатує автор. – Над цими ексцентричними ідеями (“інопланетяни атакують Сибір!”, “відповідальність за теракти 11 вересня 2001 року лежить на масонах!”) можна було б посміятися від душі, не будь вони показником трагічного браку раціональності”.

“Я розпитував людей про ці уявлення. Росіяни, особливо якщо вони злегка соромляться позиції, яку збираються відстоювати, часто звертають увагу на давню традицію забобонів у своїй країні і її селянське, аграрне минуле. Я вже збився з рахунку, скільки раз мені казали: “Ми народ забобонний” – в якості обґрунтування якої-небудь абсурдної позиції? Хоча думка, що в силу своєї унікальної культурної історії Росія схильна до теорій змови, безсумнівно, частково справедлива, пояснення, побудовані навколо “російської душі”, подаються мені втечею від дійсності. Куди важливіше спадщини селянського життя і будь-яких природних схильностей до загадкової і незбагненної радянської пропаганди. Старші покоління у цій країні виросли в умовах систематичного маніпулювання інформацією з боку влади, причому масштаб цих маніпуляцій важко осягнути. Ви, може бути, очікуєте, що це пробудило [росіян] здоровий скептицизм, але ні, результатом, мабуть, стала нездорова гіперреакція. Росіяни не просто ставлять під сумнів офіційну лінію” – і я, і деякі інші експерти помітили, що вони схильні сумніватися в усьому”, – пише Адоманіс.

“Подібно багатьом американцям, я думав, що з часом ці відмінності між нами підуть на спад, що росіяни, по мірі того як вони їздять по світу, влаштовуються на роботу, багатіють, все більше почнуть мислити в тому ж ключі, що і ми. Після подій на Україні і краху літака Malaysia Airlines оптимізму у мене поменшало. Незважаючи на те, що Росія відкинула комунізм з його закликом до світової революції, її відмінності від Сполучених Штатів, схоже, стають більші, а не менші. У Росії тепер не просто своя система, у неї тепер свої факти”, – підсумовує Адоманіс.

Джерело: The Washington Post


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button