Екологія

США страждають від вторгнення інвазивних груш

Інвазивні види — ті, що поширюються за межі свого природного ареалу – є серйозною екологічною проблемою. Схоже, тепер список злісних рослин-вселенців доповнить груша Каллері (Pyrus calleryana). Це декоративне дерево родом з Азії, поширення якого в деяких штатах США вийшло з-під контролю.

Груша Каллери (Pyrus calleryana) / © wikipedia

При обговоренні глобальних екологічних проблем біологічні інвазії згадують нечасто. Однак їх небезпека для природних екосистем (в тому числі скорочення біорізноманіття) дуже велика.

Поширення інвазивних видів пов’язане з активністю людини — її господарською діяльністю і транспортом — і вже має багату і тривалу історію. Серед найбільш злісних інвазивних рослин – і борщівник Сосновського, що залишає опіки, і американський клен.

Зрозуміло, інвазій схильні різні країни і континенти, а список «проблемних видів» постійно поповнюється. Чергова неприємна ситуація пов’язана з дуже красивим декоративним і плодовим видом — грушею Каллері (Pyrus calleryana). Не завадить нагадати, що рід груша включає безліч видів, далеко не всі вони були одомашнені (як груша звичайна Pyrus communis) і мають досить смачні плоди.

Так, груша Каллері має непоказні плоди розміром всього один сантиметр. Зате це струнке дерево висотою п’ять-вісім метрів красиво виглядає в садах і по весні цвіте великими квітками.

Декоративність груші Каллері поряд з її невибагливістю і швидким зростанням зробили це дерево родом з Китаю і В’єтнаму дуже популярним в США. Вперше Азіатська груша з’явилася на Північно-Американському континенті на початку минулого століття. Її охоче садили в садах і парках і вважали відмінною культурою до тих пір, поки в 1990-і і особливо в другій половині 2000-х років груша не показала свій інвазивний потенціал. Дерево почало швидко захоплювати різні природні екосистеми – від заболочених низин до занедбаних полів. Груша Каллері часом утворює густі і дуже живучі зарості — такі вже відзначені в 25 штатах США.

Найбільш гостра ситуація склалася в Огайо, тому місцева влада почала активну боротьбу з інвазивним видом. Вони прийняли рішення заборонити продаж саджанців непростої культури починаючи з 2023 року.

Біолог з місцевого університету Цинциннаті Тереза Каллі (Theresa Culley) особливо підкреслює, наскільки важко боротися з грушею там, де вона вже влаштувалася. Дерево однаково добре виносить посуху, перезволоження, затінення і високу освітленість.

«До всього іншого проростки грушевих дерев все частіше відзначають в підліску. І їх надзвичайно важко видалити через дуже довгих коренів <…> — визнає вчений. — По суті, вони можуть рости де завгодно. На таких деревах з’являється безліч квіток, що залучають різноманітних запилювачів. У підсумку ми маємо і велику кількість плодів, які поширюють птахи».

Схоже, незабаром в боротьбу з красивим, але небезпечним деревом включаться і інші штати — вже в 2024 році такий же заборона на продаж саджанців груші Каллері очікує Південну Кароліну.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button