Наука

“Антивіковий” ген довгожителів омолодив серце на десять років

За словами вчених, перенесення гена LAV-BPIFB4 допомагає зберегти молодість серця, захищаючи його від хвороб, пов’язаних зі старінням. Результати дослідження опубліковані в журналі Cardiovascular Research.

Команда вчених з інституту IRCCS MultiMedica в Мілані, Університету Удіне (Італія), Медичної школи при університеті Брістоля і Кардіффського університету в Уельсі (Великобританія) показала, що введення так званого антивікового гена, раніше виявленого у довгожителів, допомагає зупинити погіршення функцій серця у піддослідних середнього віку, а в разі літніх — омолодити цей важливий орган.

Люди давно шукають способи продовжити собі життя. Практично кожен з нас в той чи інший момент часу вирішує покінчити зі шкідливими звичками, харчуватися правильно, бути фізично активним, менше стресувати, проводити більше часу на природі, приймати різні вітаміни, щоб прожити довше, і використовувати доглядову косметику, щоб виглядати молодше.

Комусь нічого з перерахованого вище не допомагає. Старіння залишається закономірним і здебільшого неминучим процесом, погіршує якість життя і наближає кінець. Як всі органи і системи організму, серце з віком теж піддається ряду змін: його функції погіршуються, і навіть доступні методи лікування часом неспроможні допомогти.

Проте деяким щасливчикам вдається подолати столітній рубіж, не докладаючи майже ніяких зусиль (цим самим довгожителям присвячено чимало досліджень), і зберегти міцне здоров’я до самої пізньої стадії життя завдяки сприятливій комбінації мутації в генах і факторів навколишнього середовища.

“Раніше ми показали, що носії варіанту, пов’язаного з довголіттям (LAV) гена BPIFB4, мають більшу тривалість життя і рідше піддаються серцево-судинним ускладненням. Крім того, перенесення LAV-BPIFB4 через адено-асоційований вірусний вектор покращує роботу серцево-судинної системи в модельних організмах з ішемією нижніх кінцівок, атеросклерозом та діабетом. Тепер ми задалися питанням, чи може LAV-bpifb4 задовольнити терапевтичну потребу в уповільненні спонтанного старіння серця», — розповіли автори нової роботи.

Згідно з їх дослідженням, перенесення мишам гена LAV-BPIFB4, який дійсно особливо часто зустрічається у довгожителів, зупинив погіршення роботи серця у тварин середнього віку. Коли цей ген вводили старим гризунам, чиї серця демонстрували ті ж зміни, що у літніх пацієнтів-людей, орган вдалося омолодити на десять років — в людському еквіваленті. Серцева функція і перфузія міокарда поліпшувалися внаслідок підвищення щільності мікроциркуляторного русла — системи дрібних судин — і покриття перицитами, які входять до складу стінок дрібних кровоносних судин, в тому числі капілярів.

Крім дослідів на мишах, дослідники in vitro вводили LAV-BPIFB4 в клітини серця літніх людей з важкими захворюваннями цього органу, а потім порівнювали їх функцію зі здоровими клітинами представників контрольної групи.

“Клітини літніх хворих – зокрема, перицити, що підтримують формування нових кровоносних судин – були менш працездатними і більш старими. Додавши LAV-BPIFB4 in vitro, ми спостерігали процес омолодження серця: клітини вікових пацієнтів із серцевою недостатністю відновили нормальне функціонування і показали ефективність у формуванні нових кровоносних судин», – зазначили автори роботи.

Вони сподіваються, що це дослідження може призвести до нових методів лікування серцево-судинних захворювань та рідкісних захворювань, таких як прогерія. Наступний етап – дізнатися, чи може введення білка замість гена працювати так само ефективно, адже це було б безпечніше і життєздатніше від генної терапії.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button