Наука

Зниження нормальної температури людського тіла пояснили змінами мікрофлори

Нормальна температура сьогодні трохи нижче, ніж у людей, що жили 100-150 років тому. Причини цього “охолодження” в точності не ясні, проте нові експерименти дозволяють пов’язати його зі змінами харчування і, як наслідок, мікрофлори кишечника.

Image by ExergenCorporation from Pixabay

“Здорову” температуру тіла медики стали фіксувати з середини XIX століття, коли вимірювання встановили її в межах від 36,2 до 37,5 °C. Відтоді цей рівень повільно, але вірно знижується — за деякими оцінками, в середньому на 0,03 градуса за десятиліття. Причини таких змін залишаються загадкою, для відповіді на яку висунуто цілий ряд гіпотез. Зокрема, передбачається, що розвиток гігієни і медицини, доступність харчування і взагалі більш комфортне життя привели до ослаблення хронічних запальних процесів, що і відбилося в зниженні нормальної температури тіла.

Нову версію висунули медики з Мічиганського університету, стаття яких опублікована в American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. Спочатку команда Роберта Діксона (Robert Dickson) займалася проблемою сепсису — потужної запальної реакції, яка викликається тотальним поширенням інфекції і токсинів по організму. Один із проявів такого стану – незвичайні зміни температури тіла. Іноді вона може блискавично підскакувати до небезпечного рівня, іноді практично не змінюється, можливі й інші варіанти.

Кілька років тому дослідники показали, що зміни температури дозволяють передбачити хід протікання сепсису і його наслідок. Однак з чим пов’язана та чи інша реакція організму, дотепер не було ясно. Тому Діксон і його колеги вирішили перевірити стан кишкової мікрофлори у таких хворих. Зібравши зразки у 116 пацієнтів, вони виявили, що зміна температури під час сепсису дійсно корелює зі складом бактерій у кишечнику. Наприклад, присутність бактерій з групи фірмікутів було пов’язано з більш сильним зростанням температури.

Щоб підтвердити ці висновки, вчені провели експерименти з мишами, штучно стимулювавши у них стан, аналогічний сепсису у пацієнтів-людей. У дослідах брали участь дві групи тварин — зі звичайною мікрофлорою, а також повністю позбавлені її. Їх температурний відповідь виявився принципово різним: у мишей з нормальним бактеріальним вмістом кишечника швидко починалася лихоманка, а гризуни зі стерильним кишечником практично не реагували на сепсис.

Більш того, вчені помітили, що у тварин другої групи і нормальна температура тіла була трохи нижче. Її зниження спостерігалося і після знищення нормальної мікрофлори антибіотиками. Все це вказує на роль, яку можуть відігравати бактерії кишечника у підтримці певної температури тіла. За останні півтора століття у зв’язку з сильними і масовими змінами дієти мікрофлора теж змінилася. Тому автори роботи припускають, що саме бактерії визначили зниження температури тіла у сучасних людей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button