Наука

Стало відомо, який чай руйнує білок у мозку

Речовина, виявлена в зеленому чаї, допомогла біохімікам відкрити кілька молекул, здатних руйнувати Тау-волокна. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Communications.

Image by Pexels from Pixabay

В ході нового дослідження вчені ідентифікували невеликі молекули, які руйнують клубки амілоїдів. Саме вони викликають хворобу Альцгеймера.

Відомо, що молекула зеленого чаю, EGCG (галлат епігаллокатехіну), руйнує Тау-волокна — довгі багатошарові нитки. Вони утворюють клубки фібрил, які атакують нейрони, викликаючи їх загибель.

Тисячі J-подібних шарів Тау-молекул, зв’язаних разом, складають тип амілоїдних фібрил, що утворюють клубки. Вперше їх виявив майже сто років тому Алоїз Альцгеймер в посмертному мозку пацієнта з деменцією. Ці волокна ростуть і поширюються в мозку, вбиваючи нейрони і викликаючи атрофію мозку. Багато вчених вважають, що видалення або руйнування Тау-волокон може зупинити прогресування деменції.

EGCG широко вивчали, але ніколи не використовували як ліки від хвороби Альцгеймера. Річ у тому, що його здатність руйнувати Тау-волокна найкраще проявляється у воді, і він не так легко проникає в клітини або мозок. Крім того, як тільки EGCG потрапляє в кровотік, він зв’язується з багатьма білками, крім Тау-волокон, що послаблює його ефективність.

Щоб вивчити механізми, за допомогою яких EGCG руйнує волокна тау, дослідники витягли його зв’язки з мозку людей, які померли від хвороби Альцгеймера, і інкубували їх протягом різного часу з EGCG. Протягом трьох годин половина волокон зникла, а ті, що залишилися, частково деградували. Через 24 години всі волокна зникли.

Примітно, що молекули EGCG — одні з найважливіших органічних речовин зеленого чаю. Грунтуючись на даних галлат епігаллокатехіну, вчені вивчили бібліотеку з 60 000 невеликих молекул, корисних для мозку і нервової системи, які потенційно можуть зв’язуватися з тими ж ділянками.

З кілька сотень молекул розміром 25 атомів або менше, вчені вибрали дві-CNS-11 і CNS-17. Вони працюють як і EGCG в зеленому чаї, але краще проникають в тканини мозку. Автори дослідження вважають, що ці молекули є кандидатами на роль ліків, які допоможуть у лікуванні хвороби Альцгеймера.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments