Земля

Стародавня морська вода, запечатана 390 млн років тому, знайдена в Північній Америці (відео)

Дослідники знайшли маленькі стародавні кишені з морською водою. Вона збереглася недоторканою протягом сотень мільйонів років.

Геологи знайшли крихітні кишені, заповнені морської води, запечатані всередині фромбоїдальних піритів всередині руди близько 390 млн років тому. Це скупчення крихітних сферичних кристалів, які зберігаються всередині інших порід. Відкриття допоможе вивчити як зміна клімату впливала на океани.

Багато видів мінералів і дорогоцінних каменів містять невеликі кишені захопленої рідини. Ці бульбашки, наприклад, надають особливий блиск дорогоцінним каменям. Вчені розробили технологію, яка дозволяє за допомогою мікроскопії і хімічного аналізу заглянути всередину піритів і визначити склад води.

Дослідження фромбоїдальних перитів в томографі. Фото: Eric Francavilla, Pacific Northwest National Laboratory

Використовуючи точні і чутливі методи атомної зондової томографії і мас-спектрометрії, які можуть виявляти незначні кількості елементів або домішок в мінералах, геологи встановили, що бульбашки дійсно містять воду, а хімічний склад їх солей відповідає хімічному складу древніх морів.

Стародавнє внутрішнє солоне море колись займало північну частину штату Нью-Йорк, пояснюють вчені. У період середнього девону це внутрішнє море покривало істотну частину території сучасних США і Канади. Крім того, воно мало кораловий риф, здатний конкурувати з великим Бар’єрним рифом в Австралії. Морські скорпіони розміром з пікап полювали у водах, в яких мешкали нині вимерлі істоти, такі як трилобіти, і найдавніші екземпляри мечохвоста, пояснюють вчені.

До цього часу дослідження впливу зміни клімату, що призвело до вимирання цього внутрішнього моря, проводилося на основі солоних відкладень у геологічних породах. При цьому через природні процеси руйнування в літописі відкладень відсутні тривалі періоди. Дослідники вважають, що, аналізуючи воду з піритів, можна буде заповнити ці прогалини.

Дослідження води в піритах. Відео: Pacific Northwest National Laboratory


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button