Різні цікавинки

Струменевий друк на тканинах

foto_cikavosti_02.09.2014_resizedІсторія технологій струменевого друку на тканинах почалася в 1997-98 рр., коли швейцарська фірма Ciba, виробник текстильної хімії, представила на ринок чорнило для друку на бавовняних і лляних тканинах.

Історія технологій струменевого друку на тканинах почалася в 1997-98 рр., Коли швейцарська фірма Ciba, виробник текстильної хімії, представила на ринок чорнило для друку на бавовняних і лляних тканинах. Апробація розробки проводилась на плоттерах NovaJet PROe компанії Encad.

Це, ймовірно, стало каталізатором розвитку систем http://an-studio.kiev.ua/ та інших матеріалах. До 1998 р подібні ідеї захопили уми розробників з різних технічних областей (хотілося б виділити особливу роль двох компаній – Mimaki і Ciba, що почали спільну роботу над подальшим розвитком). Пошук йшов по декількох напрямках:

– адаптація струменевих технологій на водних чорнилах;
– застосування струменевих технологій на неводних чорнилах;
– розробка технологій друку за методом термічного переносу;
– адаптація традиційних текстильних технологій до струменевого друку.

Розглянемо кожне з них окремо.

Простіше – не означає краще

Історія струменевих плотерів почалася із застосування водних чорнил, призначених для друку на паперах і плівках зі спеціальним покриттям. Природно припустити, що найкрасивішим рішенням було знайти можливість друку цими ж чорнилом на тканинах, вписавшись у вже сформувану парадигму. Такий підхід найкращим чином узгоджувався з інтересами виробників чорнила і плотерів. Їм не треба було створювати нових продуктів, а навпаки, відкривалися ніші для вже існуючих. Була взята орієнтація на застосування спеціальних пропиток, фіксуючих зображення, що забезпечують його стійкість до механічних впливів і води. При цьому повинна бути виключена будь-яка фінішна обробка. Подібні тканини з відповідним просоченням вже існують, але широкого поширення поки не отримали. Проблема не тільки у високій їх собівартості, а й в примхливості технології. Виробник чорнила може в черговий партії злегка змінити формулу, і властивості фіксації в просочуванні зміняться.

Вперта тканина

Плоттери на сольвентних чорнилах стали в останні роки таким собі стандартним рішенням для виготовлення зовнішньої реклами. Нещодавно з’явилися цікаві плотери, що працюють на чорнилі з УФ-закріпленням. Цілком природні спроби адаптувати їх для друку на тканинах. Але широкого поширення, знову-таки, це не знаходить в силу різних труднощів: тканини, запечатані такими чорнилами, втрачають властивості м’якості і природності (виходить «кірка»); фіксація зображень недостатньо міцна; не виконуються гігієнічні вимоги. Можуть бути проблеми з протяжкою рулонної тканини в плотері через особливості структури тканини (сольвентні плотери орієнтовані на друк на штучному, синтетичному матеріалі – вінілі, а плотери з УФ-закріпленням – на різних жорстких матеріалах).

З паперу – на тканину

Суть технології створення зображення за допомогою термічного переносу проста: друк проводиться на звичайному плотері (принтері), звичайними же чорнилом на спеціальний папір, потім в термопресі або навіть ламинаторі картинка переноситься на тканину (дерево, метал тощо.). Весь фокус у самому «термотрансферному» багатошаровому папері: шар паперової підкладки, шар полімеру, шар для струменевого друку. В процесі термічного переносу шар із зображенням разом з полімерним шаром переміщається на тканину, паперова підкладка відділяється. Полімерний шар як би ламінує зображення, утворюючи захисне покриття.

Читайте також: Друк на футболках методом сублімаці

При всій простоті способу, застосовується він досить рідко, в основному користувачами домашніх дешевих принтерів. Серед його недоліків – висока вартість спеціального паперу, «кірка» на тканині (тканина втрачає м’якість), недостатня міцність фіксації чорнила.

Підкреслимо, що цю технологію часто плутають з друкованим методом сублімаційного термопереносу. Між тим, це принципово різні технології, про сублімацію мова піде нижче.

Чорнило для текстильника

Ми підійшли до розгляду напряму, який цілком можна вважати стовповою дорогою розвитку технологій друку на тканинах. Мова про традиційні текстильні технології і про їх адаптації до струменевого друку. Історія розвитку цивілізації включає в себе тисячолітній досвід по фарбуванню тканин. Саме в області традиційних технологій друку на тканинах треба шукати ключ до вирішення нашої проблеми. Правда, рішення це далеко не просте з погляду традиційного користувача струменевого плотера, оскільки вимагає відмовитися від звичної парадигми, ломки стереотипів і освоєння нової техніки – термопресу. На думку ж текстильника, все, навпаки, прозоро і природно. Незрозуміло лише, навіщо потрібні ці струменеві плоттери, растрові процесори, пристрої для калібрування кольору і т.д. Як це часто буває, істина лежить на стику двох областей, що до певного часу не перетиналися. У нашому випадку – традиційного текстильного друку і цифрового струменевого.

Сьогодні розроблені кілька видів спеціальних текстильних чорнил, використовуваних для друку на наступних видах матеріалів:

– активні – для бавовняних, лляних і віскозних тканин;
– кислотні – для шовкових і вовняних тканин;
– пігментні – для бавовняних, лляних і віскозних тканин;
– сублімаційні (дисперсні) – для штучних (поліестерових) тканин.

Активні і кислотні чорнила дають відмінну якість, але вимагають просочення тканини, а після друку в плотері – закріплення паром і промивки. Донедавна проблемою була відсутність обладнання для малосерійних виробництв. Але ситуація змінюється. Наприклад, в 2001 р фірма Rimslow (Австралія) випустила термопрес для закріплення паром, а в 2002-му – обладнання для нанесення просочення на тканині. Воно недешеве, але все-таки його ціна у багато разів менша, ніж промислове обладнання для текстильних фабрик.

Пігментні чорнила цікаві тим, що не вимагають попереднього просочення тканини, а закріплюються за допомогою термообробки в термопресі. Вони технологічні, але є одна проблема – обмеженість колірної гами порівняно з активними, кислотними та сублімаційними. Втім, їх удосконалення триває, і в недалекому майбутньому можна чекати значного поліпшення якості.

Для використання сублімаційних чорнил є два шляхи: прямий друк (тканина вимагає просочення, хоча і недороге) і друк на папері для термопереносу (просочення робити не треба, а папір досить дешевий). Природно, поширення отримав останній варіант, але з появою устаткування, подібного Rimslow, ситуація цілком може змінитися.

Як бачимо, практично у всіх текстильних технологіях потрібно просочування, скрізь – термообробка, подекуди – промивка водою після закріплення. Багатьох охоплює смуток – простого рішення не виходить. Але не будемо забувати, що, врешті-решт, важлива собівартість друку. Саме час згадати, що описані технології запозичені з текстильної промисловості, де методи фарбування та фінішної обробки налагоджені, а просочення дуже дешеві. Більшість експертів переконані, що саме цей напрямок буде визначати майбутнє струменевого друку на тканинах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button