Наука

Створена нова модель соціальних бунтів

В основу її лягла модель поширення інфекційних захворювань і фізика хаосу.

©canva

Під враженням і на основі дослідження торішніх заворушень у Чилі група вчених з Університету Адольфо Ібанеза в Сантьяго й Університетського коледжу Лондона розробили нову математичну модель поширення соціальних бунтів. При цьому вони скомбінували вже чинні моделі поширення епідемій з інструментами фізики хаосу і все це пропустили через призму соціології та економіки.

Епідеміологічні моделі і раніше застосовувалися для пояснення соціальних заворушень, і зокрема стосовно подій кінця 1960-х у США і 2005 року у Франції. Однак останнім часом у зв’язку з поширенням соціальних мереж звичайні епідеміологічні моделі виявилися недостатніми для пояснення динаміки бунтів.

Тому у своїй роботі чилійські та британські вчені використовували епідеміологічну математичну модель SIR, яка ділить населення на три основні групи — сприйнятливих до інфекції, заразних і видужалих.

«У контексті соціальних заворушень «вразливий» — це потенційний бунтар, «заразний» — активний учасник бунту, а «одужалий» — той, хто припинив участь у цьому процесі», — пояснює Катя Фогт-Гейссе з Університету Ібанеза.

При цьому вони доповнили її інструментами фізики хаосу, і зокрема привнесли фактор зовнішньої сили, вплив якої, як виявилося, істотно підвищує динаміку заворушень. За допомогою подібних тригерів змогли змоделювати послідовність розвитку подій, ґрунтуючись на початковому числі потенційних і активних учасників бунту.

Автори дослідження впевнені, що воно з’явилося в дуже актуальний момент, коли у світі на тлі пандемії активно поширюються і соціальні заворушення.

«Якщо ви вважаєте, що вивчення поширення інфекції і природа соціальних заворушень — це дуже різні речі, то наше дослідження показує, що проста епідеміологічна SIR-модель, доповнена тригерами й інструментами фізики хаосу, може добре пояснювати бунтарську активність».

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button