Технології

Створено матеріал, який поглинає звуки

«Сучасні звукоізолятори — в буквальному сенсі товсті стінки», — говорять дослідники з команди професора Бостонського університету Синь Чжана.

Їх проект на традиційні підходи зовсім не схожий: у ньому використовується метаматеріал, властивості якого визначаються не його складом, а деталями форми і структури. У статті, опублікованій в журналі Physical Review B, вчені описують і демонструють таку структуру — відкриту, схожу на серію кілець, крізь які може текти вільний потік повітря, але при цьому майже жоден звук не виривається назовні.

Фізики почали з математичного моделювання такої форми і розмірів метаматеріалу, які зможуть ефективно передавати акустичні хвилі назад до свого джерела. Зробивши таку структуру за допомогою 3D-принтера, учені закріпили її на кінець пластикової труби, біля протилежного кінця якої був розміщений динамік. Він відтворював настирливий і різкий звук, проте, навіть приклавши вухо до труби, почути його не вдавалося. Але варто було зняти кільцеву структуру з труби, як приміщення заповнював неприємний звук.

Натхненні успішним підтвердженням своїх розрахунків в лабораторії, вчені відразу знаходять масу перспективних застосувань такої технології. Насправді, сьогодні вуличний і промисловий шум став справжньою проблемою, а з поширенням дронів (дзижчання яких вважається одним з найбільш дискомфортних фонових шумів) загрожує ще більше загостритися. Тому такі метаструктури можуть знайти широке застосування для зменшення шуму від безпілотників, вентиляторів та кондиціонерів — промислових і побутових.

«Якщо ми зможемо розмістити структуру під лопатями, ми подавимо звук, що йде вниз, — обіцяють автори роботи. — Її зовнішня форма може бути кубічною, шестикутною — будь-якою. Якщо нам знадобиться скласти з них стіну, ми зможемо використовувати шестикутники».
Будемо сподіватися, вченим вдасться реалізувати технологію на практиці, і тоді наше життя стане хоч трохи тихіше.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button