Технології

У Фінляндії запрацювала перша в світі піщана батарея

Щоб нова екологічна батарея працювала, потрібен тільки будь-який дешевий пісок і тепло

Працює нова батарея подібно сонячним – збирає тепло і накопичує в собі у вигляді енергії. Тільки в Фінляндії, особливо взимку, сонячні дні бувають вкрай рідко. Тому фінські фахівці придумали аналог – екологічну батарею, всередині якої знаходиться звичайний пісок.

Image by Falkenpost from Pixabay

Останнім часом фахівці з усього світу зосередилися на розробці нових екологічних (або «зелених») способах отримання енергії. Існуючі сонячні, вітряні і гідроелектростанції відмінно справляються зі своїм завданням, проте використовувати їх можна не в будь-яких умовах. Тому з’явилися інші варіанти, наприклад, піщані батареї — розробка фінських фахівців.

Що таке піщана батарея

Піщана батарея являє собою систему акумулювання теплової енергії. Виглядає вона як великий резервуар висотою 7 метрів і шириною 4 метри, всередині якого знаходиться звичайний пісок, очищений від різного сміття, в тому числі вогненебезпечного. У самому центрі резервуара розміщений теплообмінник, який нагрівається і передає тепло піску навколо нього. Максимальна температура нагріву піску-500-600°C, в таких умовах він здатний накопичувати вражаючі 8 МВт·год енергії при номінальній потужності 100 кВт. Виходить, що резервуар буквально є великою батарейкою, в якій зберігається теплова енергія.

Перша в світі піщана батарея, розташована в Фінляндії Polar Night Energy

Коли виникає необхідність, теплова енергія витягується з піщаної батареї, і її можна використовувати для обігріву будівель, басейнів, промислових процесів або в будь-який інший ситуації, що вимагає тепла.

Коли це необхідно, енергія знову витягується у вигляді тепла тим же способом. Vatajankowski використовує це накопичене тепло в поєднанні з надлишковим теплом від власних серверів даних для живлення місцевої системи централізованого теплопостачання, яка використовує водопровідну воду для передачі тепла по всій території.

У чому переваги піщаної батареї

Піщану батарею придумала фінська компанія Polar Night Energy. Вони розмістили свій резервуар на базі енергетичної компанії Vatajankoski за декілька годин їзди від Гельсінкі. Vatajankoski забезпечує роботу централізованого теплопостачання, яка використовує водопровідну воду для передачі тепла по всьому району. Зрозуміло, в енергетичної компанії є сервера, які зберігають дані. Так ось ці сервера під час роботи сильно гріються, і саме це тепло передають на теплоприймач в резервуар з піском. Тобто, для збору і зберігання енергії не використовуються ніяких додаткові ресурси — в цьому і полягає екологічність піщаної батареї.

Для використання в піщаній батареї не потрібен спеціальний пісок – підійде звичайнісінький, очищений від вогненебезпечного сміття Polar Night Energy

Творці батареї кажуть, що перетворити електрику в теплову енергію дуже просто, а ось перетворити електрику назад в теплову енергію — складніше. Для цього потрібні спеціальні розробки. Тому поки що піщана батарея використовується тільки для накопичення і зберігання тепла – вона може працювати в цьому режимі з мінімальними втратами протягом декількох місяців поспіль при терміні служби протягом десятиліть.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button