Технології

Втрачений американський супутник вийшов на зв’язок через 46 років мовчання

Американський супутник, який вважався загубленим з 1967 року, знову вийшов на зв’язок і почав передавати повідомлення на Землю через 46 років забуття. Сам апарат є одним з декількох супутників Лабораторії Лінкольна Массачусетського технологічного інституту, створених між 1965 і 1976 роками для випробувань нових технологій супутникових комунікацій.

aae672de4f6ccde7e98ad1da1a9c5398
Для більш простого позначення кожного з супутників їм були дані імена LES1-LES9. Запуски апаратів LES1-LES4 вважалися частково невдалими.

Супутники LES3-LES4 планувалося вивести на геостаціонарну орбіту, однак у зв’язку з проблемами при запуску апарати зуміли досягти тільки перехідної орбіти. Незважаючи на те, що перші чотири апарату були виведені в незаплановані координати, всі вони відмінно впоралися зі своїми новими завданнями. Запуски апаратів LES5, LES6, LES8 і LES9 в свою чергу пройшли штатно, і супутники були виведені на заздалегідь заплановані траєкторії. Що стосується супутника LES7, то його запуск був скасований у зв’язку з браком фінансування і у кінцевому підсумку закриттям програми.

У 2013 році британський астроном-любитель з Північного Корнуолла зловив радіосигнал, який, як з’ясувалося, був сигналом супутника LES1, побудованого MIT в 1965 році. Апарат, так і не вийшов на задану орбіту, з моменту запуску він обертався навколо Землі, залишаючись повністю безконтрольним.

Філ Вільямс, радіоастроном-аматор із британського містечка Буде, зловив сигнал, який повторювався кожні чотири секунди. Пояснити уривчастість сигналу можна було тим, що апарат постійно крутиться і його сонячні панелі час від часу відвертаються від Сонця, потрапляючи в тінь власних двигунів.

«Напруга в сонячних панелях стрибає, і це може робити сигнал примарним», — каже Вільямс.

Цілком ймовірно, що бортові батареї супутника повністю знищені, тому джерелом живлення для передачі сигналу на частоті 237 МГц може бути щось інше. Сам апарат не більше розміру компактного автомобіля і не представляє більшу небезпеку, ніж будь-який інший вид космічного сміття на орбіті.

Факт того, що електроніка апарату, побудована близько 50 років тому, за 12 років до запуску зонда «Вояджер-1» і задовго до створення мікропроцесорів і електронних інтегральних мікросхем, до цих пір знаходиться в робочому стані, провівши не один десяток років у суворих умовах космосу, говорить про багато що.

Ідентичні практично за всіма показниками LES1 і LES2 були планувалося використовувати в якості експериментальних комунікаційних супутників. Вони обидва оснащені передавачем радіохвиль X-діапазону, 8-кінцевою електронно-регульованою антеною і використовувалися для контролю висоти і проведення експериментів по зондування.

Основне завдання цієї космічної програми полягало у підготовці, запуску та перевірки систем, які в майбутньому могли б використовуватися на військових космічних супутниках.

Запуск LES1 зі стартового майданчика космодрому на мисі Канаверал відбувся 11 лютого 1965 року. До заданої орбіти він так і не добрався. Запущений трохи пізніше LES2 все-таки дістався до запланованих координат, але багатьом пізніше запланованого терміну.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button