Технології

Створено капці з біоматеріалів, які повністю розкладаються в землі

Карпці з водоростей не забруднюють навколишнє середовище: ніякого сміття

Дослідники створили зручні капці з біопіни, яка повністю розкладається в землі всього за кілька тижнів.

Нафтові полімери, використовувані в конструкції шльопанців, відіграють вирішальну роль для довговічності і комфорту цього надзвичайно популярного взуття. Але саме старі, зношені шльопанці найчастіше стають тим пластиковим сміттям, яке рік від року все сильніше забруднює океан. Команда з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго працює над розв’язанням цієї проблеми і недавно продемонструвала пару шльопанців на основі водоростей, які підходять для комерційного взуття і при цьому повністю розкладаються на звалищі за все за 16 тижнів.

Розробка заснована на новому типі поліуретанової піни, виготовленої з масла водоростей. Вона стала результатом багаторічних експериментів, в ході яких команда постійно удосконалювала поєднання натуральних і синтетичних компонентів. Потрібно було з нуля розробити виробничу систему довговічного продукту, що відповідає комерційним стандартам для взуття і при тому здатного розкладатися у навколишньому середовищі. Після довгої низки проб і помилок вчені вважають, що нарешті знайшли ідеальний рецепт.

«Після сотень рецептур ми нарешті досягли того, який відповідає комерційним специфікаціям. Зараз пінні суміші складаються з біоматеріалів на 52%, але з часом ми дійдемо і до 100% », – пояснив автор дослідження Стівен Мейфілд.

Щоб перетворити піну на основі водоростей в шльопанці, а потім перевірити, скільки часу потрібно для повного руйнування матеріалу, дослідники залучили фахівців зі стартапу Algenesis. Серія експериментів включала в себе поміщення піни у звичайний компост і грунт, в яких вона розклалася через 16 тижнів. Команда відстежувала молекули, які виділяє матеріал, протягом усього цього процесу, щоб переконатися, що він не надає токсичного впливу на грунт. Також вчені змогли ідентифікувати організми, які управляли процесом розкладання:

Stephen Mayfield, UC San Diego
Стадії розкладання піни
«Ми взяли ферменти у організмів, що розкладають піну, і показали, що можемо використовувати їх для деполімеризації, а потім визначили проміжні стадії, які відбуваються в процесі», – розповів Мейфілд. «Їх продукти можна ізолювати і використовувати для синтезу нових поліуретанових мономерів, створюючи тим самим свого роду біопетлю».

Можливо, зовсім скоро на прилавках з’явиться абсолютно новий тип пластикових виробів, які можна переробляти на 100%. Дослідники говорять, що зараз їх розробка знаходиться на шляху до комерційного виробництва, але спочатку необхідно обговорити економічну сторону питання з партнерами-виробниками.

«Термін служби матеріалу повинен бути пропорційний терміну служби продукту», – каже Мейфілд. «Нам не потрібен матеріал, який прослужить близько 500 років для продукту, який ви будете використовувати тільки рік або два».

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button