Технології

Створено робот, який досліджує каналізацію в пошуках витоків і засмічень (фото)

Дослідники з Університету Лідса розробили робота, який може пробиратися через найвужчі трубопровідні мережі і передавати зображення пошкоджень або перешкод операторам. Пристрій допоможе проводити моніторинг і ремонт трубопроводів і каналізації.

Мініатюрний робот Джоуї важить всього 70 г, поміщається на долоні і може переміщатися по трубах діаметром всього 7,5 см. Він пересувається на роздрукованих на 3D-принтері «ногах-колесах», які котяться по прямих ділянках і долають невеликі перешкоди. Пристрій оснащений низкою енергоефективних датчиків, які вимірюють відстань до стін, стиків і кутів, навігаційними інструментами, мікрофоном, камерою і прожекторами для зйомки несправностей в трубопровідній мережі і збереження зображень.

Робот Джоуї: модель (ліворуч) і прототип (праворуч). Зображення: Thanh Luan Nguyen et al., Frontiers in Robotics and AI

У серії експериментів вчені показали, що Джоуї може без будь-яких інструкцій від операторів пройти через експериментальну мережу труб. Дослідники імітували природне середовище трубопроводів за допомогою нахилів і “бруду”, роль якої виконували пісок і липкий гель. Робот успішно пройшов весь “лабіринт”, включаючи Т-подібне з’єднання, лівий і правий кут, глухий кут, перешкоду і три прямих ділянки. В середньому Джоуї вдавалося досліджувати близько одного метра трубопровідної мережі трохи більше ніж за 45 С.

Інженери відзначають, що даних, що надходять від мініатюрних датчиків досить для орієнтації робота в просторі, а тому йому не потрібно використовувати камеру і енергоємний комп’ютерний зір для навігації. Коли батареї пристрою розряджаються, Джоуї повертається у вихідну точку для підзарядки.

Рух робота в різних умовах. Зображення: Thanh Luan Nguyen et al., Frontiers in Robotics and AI

Аналіз і ремонт підземних трубопроводів і каналізації обходиться дорого, а самі роботи порушують вуличну мережу, дорожній рух і створюють проблеми для місцевих жителів, додають автори дослідження. Вони вважають, що використання крихітних роботів допоможе уникнути зайвих проблем і скоротить вартість обслуговування інженерних мереж.

Нині інженери працюють над створенням більшого робота Канга, який зможе переносити та заряджати рої Джої та виконувати прості ремонтні роботи всередині каналізаційної мережі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments