Технології

Створено «суперклей», який прилипає і відклеюється по команді

Вчені розробили клеїть матеріал, яким можна керувати за допомогою світла.

Японські дослідники розробили міцний «суперклей», властивості якого можна багаторазово активувати і вимикати за допомогою світла. Під впливом електромагнітних хвиль з однією довжиною матеріал «прилипає», а при опроміненні іншими — відділяється і може бути легко видалений з поверхонь.

Ключовий інгредієнт матеріалу — кавова кислота, яка може утворювати і руйнувати поперечні зв’язки під дією світла з різними довжинами хвиль. Інженери виготовили полімер, що містить кавову кислоту, завдали його на поверхню і піддали впливу ультрафіолетового світла з довжиною хвилі 365 нм. В таких умовах матеріал формує міцну плівку, з міцністю зчеплення на зрушення при кімнатній температурі до 7,2 МПа.

Ілюстрація активації і деактивації властивостей матеріалу. Зображення: NIMS

Коли зв’язок деталей більше не потрібний, на плівку можна впливати за допомогою УФ-випромінювання з довжиною хвилі 254 нм, яке руйнує поперечні зв’язки і повертає її в початковий стан. Такий матеріал не залишає слідів на поверхні і не втрачає клеячі властивості, що дозволяє використовувати його повторно.

Інженери випробували матеріал в серії експериментів, включаючи багаторазове згинання зразків і підйом вантажу. Наприклад, з’єднані за допомогою полімеру поверхні утримували вагу 40 кг протягом 72 годин без будь-яких ознак руйнування. В інших випробуваннях інженери використовували клей для ремонту  силіконових трубок, що тріснули, а потім пропускали через них воду під високим тиском і не виявили витоків.

В ході випробувань вчені продемонстрували, що матеріал можна використовувати навіть під водою. У клей були вбудовані магнітні наночастинки, які нагріваються при додатку магнітного поля, сплавляючи клей з підкладкою. Розробники вважають, що цей матеріал знайде широкий спектр застосувань, дозволяючи легше розбирати продукти на компоненти в кінці їх терміну служби і перетворювати в нові продукти.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button