Технології

Підводні кабелі перетворюються в детектори цунамі

В рамках проєкту, який може значно прискорити виявлення смертоносних цунамі, сейсмологи Каліфорнійського технологічного інституту та експерти з оптики Google розробили метод, який перетворює діючі підводні кабелі зв’язку в датчики землетрусів без використання спеціального обладнання.

Землетруси та цунамі – одні з найбільш руйнівних подій, з якими стикається людство, і вони вкрай непередбачувані. Навіть невеликий зсув земної кори або підводний зсув можуть викликати смерть і руйнування в жахливих масштабах по всьому океанічному басейну.

З цієї причини вчені та інженери працюють над складнішими та всеосяжними системами виявлення та раннього попередження подібних катаклізмів. Особливо привабливим варіантом було б знайти спосіб перетворити велику мережу підводних кабелів зв’язку Землі в гігантську «сейсмічну мережу».

Ми живемо в еру гіперзв’язку, а тому заведено вважати, що світова павутина існує в бездротових мережах і завдяки супутниковому Інтернету. Однак насправді 99% всієї передачі даних між країнами і на великі відстані здійснюється з підводних кабелів. Вони перетинають океани і зміяться уздовж берегових ліній.

Наземні сейсмометри і океанські сейсмічні мережі, такі як система Глибоководної оцінки та звітності про цунамі (DART), можуть забезпечити тільки фрагментарні дані про передбачувані землетруси й цунамі. Велика проблема полягає в тому, що ударні хвилі можуть рухатися зі швидкістю звуку, а тому якщо цунамі загрожуватиме жителям прибережних районів, то часу на прийняття відповідних заходів залишається вкрай мало. Якби підводні кабелі могли завчасно виявляти такі події, то відправляли б попередження на берег зі швидкістю світла.

Ідея використання підводних кабелів не нова, але більшість методів вимагало установки спеціального обладнання, перепрофілювання старих, непрацюючих кабелів, а іноді те й інше. Метод Caltech / Google заснований на використанні оптоволоконних кабелів, що прокладаються телекомунікаційними компаніями з 1980-х років.

Лазерні імпульси, які використовуються для передачі декількох каналів даних, поляризовані. Якщо обладнання працює правильно і кабель не пошкоджений, лазерні імпульси будуть зберігати плавильну полярність. При несправності або пошкодженні кабелю поляризація змінюється. Це означає, що сейсмічні події можна відстежувати по кабелю під напругою зі стандартним обладнанням.

Працюючи з кабелем Кюрі, який проходить уздовж західного узбережжя Північної та Південної Америки від Лос-Анджелеса до Вальпараїсо, команда змогла проаналізувати поляризацію імпульсів зі швидкістю до 20 разів на секунду. Велику частину часу система залишалася в нормі, але якщо відбувався землетрус або виникали великі океанські хвилі, поляризація різко змінювалася – при цьому дослідники могли визначити джерело проблеми. За дев’ять місяців вони зафіксували 20 землетрусів середньої й великої сили уздовж кабелю, найбільше з яких стався біля узбережжя Ямайки силою 7,7 бала.

Наступним кроком буде розробка алгоритму машинного навчання, який дозволить автоматично контролювати кабелі та ігнорувати будь-які перешкоди, викликані переміщенням кабелю сторонніми факторами.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button