Людина

Сильний стрес: спорт у старості покращує здоров’я завдяки стресу

Стрес може бути позитивним. Він, звичайно, здатний нашкодити людині, але до того ж в його силах зіграти ключову роль в зміцненні імунної системи, налагодженні зв’язків в мозку (розумової діяльності) і підвищенні загальної стійкості організму. Вперше це було виявлено завдяки роботі американського психіатра Фірдауса Дабхара, який вивчав зв’язок між короткочасним стресом та імунною системою як частиною реакції/реакції «бий або втечи». У середині 1990-х стрес майже одноголосно вважався злом, але для Дабхара це було нелогічно. З дарвінівської точки зору інстинкти виживання наших предків-тварин були б відточені постійним зіткненням з небезпекою.

“Немає сенсу думати, що стрес завжди поганий і шкідливий”, — говорить Дабхар. “Стресова реакція” бий або втечи” необхідна для виживання. Газелі потрібна ця реакція, щоб уникнути пащі і кігтів лева, так само як леву вона потрібна, щоб зловити свою здобич. Мати-природа дала нам таку відповідь, щоб допомогти вижити і процвітати».
Так, наприклад, напруга перед майбутньою гонкою допомагає налаштувати серцево-судинну і опорно-рухову системи спортсменів на оптимальну роботу, в той час, як опитування навіть показали: стрес від необхідності виконувати звичну роботу одночасно з доглядом за дітьми означає, що батьки, ймовірно, будуть більш продуктивними домашніми працівниками.

Як легкий, так і помірний фізичний і розумовий стрес стимулюють вироблення в крові хімічних речовин, званих інтерлейкінами, активуючи імунну систему і роблячи її більш здатною боротися з інфекціями. Тим часом діти, народжені від матерів, які зазнали легкого повсякденного стресу під час вагітності, мали більш високі показники розвитку до двох років порівняно з іншими, чиї матері мали більш необтяжливе життя.

У січні 2017 року французький велосипедист Роберт Маршан потрапив у заголовки новин, встановивши новий світовий рекорд у віковій групі на Велодромі. Помітною особливістю було те, що місяцем раніше Маршану виповнилося 105 років, а зусилля зробили його першою столітньою людиною, яка з віком демонструвала поліпшення здоров’я серцево-судинної системи. Фізіологи виявили, що Маршан, який почав серйозно змагатися у велоспорті на пенсії (після 68 років), мав аеробні сили, порівнянні з чоловіками у віці від 42 до 61 року.

Вчені, які вивчають “здорове старіння”, тепер розглядають старшого француза як показник того, що може бути можливим, якщо людина продовжить застосовувати керований стрес до м’язів, кровоносних судин і серця в міру старіння. Але більшість людей не такі, як Маршан. Багато з роками стають все менш активними, що посилює будь-які місце вікові зміни: в результаті, якщо м’язи не піддаються навантаженню, їх волокна повільно атрофуються, і людина поступово слабшає. Взаємодія між нервовою системою і м’язами також стає менш ефективною без регулярного спорту/стресу, наприклад, сповільнюючи час реакції і роблячи людей більш вразливими до тих же падінь.

“М’яз, який [періодично] не активується, швидко зношується багатьма способами», — говорить Каспер Зонденбро, вчений з Копенгагенського університету, який вивчає нервово-м’язову систему людини. “М’язи повинні мати стимул, щоб підтримувати рівновагу. Якщо у вас немає стратегії щодо останніх етапів Вашого життя, коли ви досягнете 70 або 80 років, у вас, ймовірно, будуть деякі обмеження в повсякденному житті, тому що не буде функціональності».
Щоб проілюструвати це, Енді Філп, який очолює програму біології старіння в Centenary Institute в Сіднеї, пояснює: якщо дорослий чоловік проведе п’ять-сім днів без руху на лікарняному ліжку, він втратить близько пів кілограма м’язової маси. Але різниця між 30-річним і 80-річним людиною в тому, що організм молодої людини може набагато швидше відновлювати і регенерувати втрачені м’язи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button