Всесвіт

Супутники Марса утворилися внаслідок падіння астероїда

Нові дані вказують на те, що Фобос і Деймос з’явилися після зіткнення з Марсом астероїда розміром з Весту.

Дослідники з Південно-західного науково-дослідного інституту (США) продемонстрували модель утворення супутників Марса. За їх словами, попередні розробки були надто спрощеними, тому відкидали цю теорію, яка в їхній версії є істинною.

Всього існують три можливих сценарії утворення Фобоса і Деймоса. Перший говорить про те, що обидва небесних тіла виникли з протопланетного пилу, як і Марс. Згідно з другим, астероїди потрапили в область тяжіння Червоної планети — та так там і залишилися. У третьому варіанті їх виникненню посприяв гігантський астероїд, що врізався в поверхню планети і вибив частину речовини на орбіту.

Припускаючи третій сценарій, фахівці озиралися на схожу модель, яку застосовують до земного Місяця. У цьому випадку космічний об’єкт розміром з Марс врізався в нашу планету чотири з половиною мільярди років тому, після чого утворився Місяць. Однак при діаметрі Землі 12 742 кілометра діаметр її супутника — 3 474 кілометри, тобто приблизно одна четверта. Діаметр Марса, у свою чергу, дорівнює 6 779 кілометрів, але Фобос і Деймос дуже маленькі для нього: їх діаметри дорівнюють 23 і 12 кілометрів відповідно, що суперечить усталеним уявленням. Один з авторів роботи Робін Кануп (Robin Canup) пояснив, у чому ключова особливість їх моделі і чому вона допускає подібний сценарій:

«Принципова відмінність нашого дослідження полягає в тому, що ми позначили новий розмір «ударника». Використовуючи великомасштабне гідродинамічне моделювання, виявили, що необхідний великий об’єкт для удару — начебто карликової планети Церери або астероїда Веста, — але аж ніяк не гігантський».

[box type=»success» ]Церера — найближча до Сонця і найменша серед відомих на сьогодні карликових планет Сонячної системи, її діаметр — 946 кілометрів. Веста — найбільший астероїд в головному поясі астероїдів, його діаметр — 530 кілометрів.[/box]

У новій моделі небесне тіло, що впало на Марс, породило диск з уламків, який оточив екватор планети. Його зовнішня частина накопичувалася в двох об’єктах, які пізніше стали Фобосом і Деймосом, а внутрішня частина впала назад на планету. За словами фахівців, таке пояснення узгоджується з прогнозами, що Фобос рухається спіралеподібно всередину атмосфери, а в наступні 50 мільйонів років повинен врізатися в Марс. Ця модель також передбачає, що обидва місяця мають той же хімічний склад, що і Червона планета, так як утворилися з її матеріалів.

Кнопка «Наверх»
Закрыть