Земля

Вчені з’ясували, чому вікінги втекли з Гренландії

Нове дослідження показало, що сильне підвищення рівня моря вигнало вікінгів з Гренландії.

Вікінгів пам’ятають як жорстоких бійців, але навіть ці могутні воїни не змогли протистояти кліматичним змінам. Нещодавно вчені виявили, що зростання крижаного покриву і підвищення рівня моря призвели до масивних прибережних повеней, які затопили скандинавські ферми. Зрештою вони “вигнали” вікінгів з Гренландії в XV столітті.

Вікінги закріпилися на півдні Гренландії близько 985 року н.е. з приходом Еріка Рудого, якого вигнали з Ісландії. Незабаром за ним пішли й інші поселенці-вікінги, які сформували спільноти в Ейстрібігго (Східне поселення) і Вестрібігго (Західне поселення), які процвітали століттями. За даними Каліфорнійського університету в Ріверсайді, на момент прибуття вікінгів Гренландія вже була заселена людьми культури Дорсет.

Приблизно в XV столітті ознаки проживання норвежців в цьому регіоні зникли з археологічних джерел. Нові дані показують, що підвищення рівня моря відіграло ключову роль в тому, що вікінги покинули цей регіон. В ході дослідження вчені змоделювали передбачуване зростання льоду на південному заході Гренландії за 400-річний період скандинавської окупації і додали ці розрахунки до моделі, яка показує підвищення рівня моря за цей час. Потім вони проаналізували карти відомих стоянок вікінгів.

Виявилося, що приблизно з 1000 по 1400 рік підвищення рівня моря навколо Гренландії на 5 м затопило поселення вікінгів, торкнувшись прибережної території площею близько 140 км.кв. Згідно з моделями, ця повінь призвела до затоплення земель, які вікінги використовували для землеробства і як пасовищ для своєї худоби. Однак підвищення рівня моря, ймовірно, було не єдиною причиною, через яку вікінги покинули Гренландію. За словами вчених, це стало останньою причиною на тлі соціальних хвилювань і виснаження ресурсів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button