Екологія

Танення льодовиків вивільнить величезні запаси ртуті

Під час нових досліджень виявилося, що в ході танення льодовиків може вивільнитися смертельна доза ртуті.

Танення льодовиків вивільнить величезні запаси ртуті

Зміна клімату впливає на процес танення арктичної поверхні землі, яка замерзла в один момент, і перетворилася в потенційне, потужне джерело забруднення ртуттю в регіоні. Згідно нової теорії, опублікованої в журналі «Наука» (Science), в товщі арктичного льоду міститься велика кількість бактерій, здатних перетворювати неорганічну ртуть в небезпечне з’єднання метилртуть. Даний тип ртуті здатний впливати на нервову систему і інші порушення розвитку у ссавців, включаючи людські плоди і дітей.

«З підвищенням температури, особливо в північних широтах, поверхня вічної мерзлоти, яка сформувалася 10-20 років тому, з кожним роком все більше відтає, – розповідає мікробіолог і співавтор дослідження Дуейн Еліас. – Якщо процес триватиме, а швидше за все так і буде, шар вічної мерзлоти незабаром стане активним, а значить бактерії, які несуть в собі певні гени, і які спали тисячі років, прокинуться ».

Вчені виявили ключові генетичні маркери, які показують наявність метилування бактерій в навколишньому середовищі, включаючи прибережні мертві зони.

Доктор Еліас і його колеги протестували більше 3500 «метагеномів» – об’єднаний генетичний матеріал, взятий від всіх організмів, що містяться у воді, ґрунті та інших джерел навколишнього середовища, щоб виділити гени, які присутні в бактерії, здатної перетворювати інертну ртуть в токсичну. Метагеноми представили всебічний матеріал, що дає уявлення про наземне і водне середовище існування.

Читайте також: 

Забруднення Арктики ртуттю трапляється, коли глобальні повітряні і океанічні течії переносять викиди від вугільних електростанцій в районах Азії, Європи і Північної Америки на північ, де вони осідають на лід, сніжний покрив і поверхня океану. І коли ртуть взаємодіє з бактеріями, що містять метилуючий ген, в результаті утворюється токсична ртуть.

«Як тільки метилртуть потрапляє в ґрунт, через ґрунтові води вона проникає в річки і струмки, – пояснює Еліас. – Потім дикі арктичні тварини, такі як лосі або карибу, п’ють забруднену воду, а потім люди полюють на них, і таким чином токсичні речовини вже переходять в організми людей ».

У серпні в журналі «Екологічні перспективи здоров’я» (Environmental Health Perspectives) було опубліковано дослідження, в якому показано, що серед громад інуїтів, які проживають в Квебеку, жінки і діти отримували майже вдвічі більшу максимально допустиму урядом добову дозу ртуті. В результаті у дітей показник інтелекту був на п’ять балів нижче, ніж в більш віддалених арктичних спільнотах, і в чотири рази частіше потребували спеціальне навчання.

У європейській частині Арктики, як з’ясувалося, токсичне отруєння ртуттю менше, хоча в 2014 році вчені виявили високий рівень вмісту ртуті у жителів двох прибережних громад в Гренландії. А в 2004 році дослідники знайшли, що в субарктичних Фарерських островах в Північній Атлантиці, діти, народжені від матерів, які вживали в їжу гринд під час вагітності, мали порушення ментальних функцій, проблеми зі слухом і серцем в дитячому та підлітковому віці.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button