Наука

Телескоп Чандра перевірить «Теорію Всього»

У фізиків існує одна ідея про наш Всесвіт, згідно з якою кожна сила, частини і взаємодія пов’язані в одну мережу, описувану однією витонченою теорією. Теорія струн є однією з популярних пропозицій для такої «теорії всього», і хоча в співтоваристві фізиків існує безліч підходів до теорії струн, лише деякі існують з експериментальними основами.

До сьогодні.

Нещодавно у новому дослідженні були знайдені конкретні частинки, передбачені кількома моделями теорії струн.

Дослідники шукали унікальну частинку під назвою «аксіон». До цього моменту нікому ще не вдавалося їх виявити, завдяки їхній виключно низькій масі. Ніхто навіть не знав, який діапазон мас повинні охоплювати ці частинки. Хоча виявлення не скасовує їх теоретичну життєздатність, — воно завдає критичний удар по деяким моделям в сімействі ідей теорії струн.

Однією з неймовірних властивостей цих частинок наднизької маси є їх здатність час від часу перетворюватися в фотони, які рухаються в магнітних полях. Але буває і зворотне: іноді обставини перетворюють фотони назад в аксіони. Як часто відбуваються перетворення, залежить від їх «конвертованості».

Однак, деякі вчені припускають існування більш широкого класу частинок наднизької маси, схожих за властивостями на аксіони, але більш гнучких.

Там, де звичайні аксіони будуть мати одне значення конвертованості на кожну конкретну масу, ці альтернативні «аксіоноподібні частинки» будуть відображати діапазон значень конвертованості при тій же масі.

«Теорія Всього»

Телескоп Чандра проверит «Теорию Всего»

В пошуках ознак перетворення аксіоноподібних частинок група астрономів вивчила більш ніж п’ятиденні спостереження телескопа Чандра рентгенівських променів від матеріалу, безпорадно падаючого до надмасивної чорної діри в центрі скупчення галактик Персей. Вивчення командою джерела яскравого рентгенівського випромінювання показало спектр з чутливістю, при якій, як передбачали, спотворення відбуваються в присутності аксіоноподібних частинок.

Оскільки ніяких спотворень такого роду виявлено не було, дослідники виключили присутність більшості видів аксіоноподібних частинок в необхідному діапазоні мас — приблизно одна мільйонна частина мільярдної маси електрона.

Хоча їх дослідження не виключають існування аксіоноподібних частинок повністю, це являє собою певний прогрес у науці. Спростування наукових теорій так само важливо, як і (хоча і менш захоплююче) наукові відкриття.

Натхнення: v-kosmose.com

Кнопка «Наверх»
Закрыть