Наука

Теорії змови дають їх прихильникам впевненість в собі і почуття винятковості

Незважаючи на всі наукові спростування і всі протиріччя зі здоровим глуздом, теорії змови як і раніше популярні. Мільйони людей щиро вірять у владу таємного світового уряду, або в те, що Земля пласка. Чому це відбувається? З цим спробував розібратися професор Університету Пенсільванії Донован Шефер. У своєму дослідженні він прийшов до висновку, що наше мислення тісно пов’язане з нашими почуттями, а теорії змови дають їх прихильникам відчуття впевненості і комфорту.

Теорії змови існували протягом століть, від судових процесів над відьмами і антисемітських кампаній до переконань, що масони намагалися повалити європейські монархії. Але Донован Шефер (Donovan Schaefer) вважає, що зараз «золотий вік» конспірології.

Зазвичай вважається, що прихильники теорії змови просто недостатньо обізнані. Треба їх просвітити, розповісти їм, що зараз вважається доведеним наукою, що підтверджується практикою, і тоді мільйони конспірологів викинуть свої шапочки з фольги і почнуть читати Хокінга і Докінза. Ось тільки так не буває практично ніколи.

Той, хто розмовляв з прихильниками теорії змови, знає, що вони не тільки добре обізнані про стан наукового знання, але у них завжди знаходиться ціле віяло «альтернативних фактів». Крім того, вони ще відмінно вміють «спростовувати» наукові дані, приводячи несподівані, іноді досить дотепні інтерпретації.

Шефер вважає, що справа тут не в раціональних аргументах, а в емоціях. Саме емоції багато в чому керують досвідом людини. Протистояння теоріям змови вимагає розуміння не стільки фактів, скільки почуттів, які роблять їх такими привабливими.

Мислення і почуття

Більше 100 років тому американський психолог Вільям Джеймс зауважив: «перехід від стану плутанини до стану рішучості сповнений живого задоволення і полегшення». Іншими словами, плутанина не приносить задоволення, але впевненість, безумовно, приємна.

Джеймса глибоко цікавило актуальне сьогодні питання: Як відчувається інформація і чому роздуми про світ можуть бути захоплюючими або хвилюючими — настільки, що дивитися на світ якось інакше майже неможливо.

Теорія змови дає почуття впевненості, а наука, скоріше, породжує сумніви.

Причина цієї впевненості в першу чергу в тому, що всі вкрай складні проблеми і процеси отримують одне просте пояснення. Конспіролог знає все. Тому, що все випливає з однієї простої передумови, яку уряди і підвладні їм вчені приховують від пустоголової більшості. Досить, погодитися з тим, що світом править «світова закуліса» — і всі суспільні процеси отримують ясне і повне пояснення.

Земля плоска Kajetan Sumila

Чарівність власної винятковості

Теорія змови дозволяє вам відчувати себе розумнішими за всіх. Яким би добре встановленим не був науковий факт, завжди знайдеться 2% вчених, які пропонують альтернативні пояснення. Їх пояснення необов’язково відверто антинаукові. Але прихильники змови завжди вибирають саме ці пояснення. Вони відчувають себе вище традиційних знань, якими «годують» нерозумну натовп.  Це приносить їм особливе задоволення.

Теорія змови дає її послідовнику почуття власної винятковості.

Один з найбільш захоплюючих моментів теорії змови полягає в тому, що вони надають сенс усьому. Всі ми знаємо задоволення від вирішення головоломки –  “клацання” задоволення. Конспіролог виглядає в своїх очах, як Пуаро або Шерлок Холмс, які на останніх сторінках детективної історії все і всім пояснюють. Відмовитися від такого відчуття – важко.

Донован Шефер пише, що намагаючись переконати конспіролога, ви повинні бути вкрай обережні: своїми, здається, чисто раціональними аргументами ви можете зробити йому боляче. Йому фізично важко відмовитися від теорії змови, тому що руйнується цілий стрункий світ, в якому він сам займав досить чільне місце. Але намагатися все-таки варто, тому що прихильник теорії змови живе у вигаданому світі, а це небезпечно і для нього самого, і для оточуючих.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button