Людина

Тривалість життя може різко впасти до 2040 року

Епідемії ВІЛ, діабету, ожиріння і забруднення повітря можуть значно знизити середню тривалість життя в світі до середини століття. До такого висновку прийшли експерти ООН опублікувавши статтю в журналі Lancet.

“Не варто думати, що це обов’язково станеться – існує безліч траєкторій розвитку систем охорони здоров’я світу, кожна з яких має досить широкий розкид. Наша доля, іншими словами, залежить від того, як добре ми вирішимо поточні ключові проблеми, які найбільше впливають на здоров’я людей сьогодні і в майбутньому”, — заявив Кайл Форман (Kyle Foreman) з університету Вашингтона в Сіетлі (США).

Нові лідери

Типова тривалість людського життя не є якимось постійним значенням – до народження цивілізації вона складала від 20 до 30 років і потім неухильно зростала по мірі розвитку науки і медицини. Сьогодні люди живуть більше 60 років у більшості країн світу, і понад 80 років – в Японії і в інших розвинених державах з високою якістю життя і першокласною медициною.

В останні роки, у зв’язку з появою “супермікробів” і розповсюдженням діабету, ожиріння та інших хвороб, пов’язаних з порушеннями в обміні речовин. Вчені почали замислюватися про те, як всі ці проблеми, чия інтенсивність почне наростати в майбутньому, будуть впливати на тривалість життя людей в наступні десятиліття та століття.

Форман і його колеги, у тому числі провідні експерти ООН та ВООЗ, всебічно вивчили “хвороби майбутнього” і спробували зрозуміти, як вони вплинуть на типові терміни житті людини в двох сотнях країн в 2040 році.

Ці розрахунки вказали на величезний розкид в вірогідні сценарії розвитку подій. Середня тривалість життя може як зрости на 4-5 років за цей час в середньому по Землі, так і впасти на приблизно те ж значення. Ще сильніше розрізнялися максимальні і мінімальні показники для окремих країн світу, однак загальні тренди вченим все ж таки вдалося “виловити”.

Приміром, найбільший прогрес буде досягнуто в Китаї, де люди почнуть жити приблизно на 5,6 років довше, ніж сьогодні, що підніме КНР на 39-у сходинку в рейтингу країн-довгожителів. Аналогічні успіхи будуть досягнуті в Сирії — вона підніметься з 137 на 80 сходинку в тому випадку, якщо поточний конфлікт в арабській республіці буде мирно вирішено.

Кінець американського століття

Гірше всього ситуація складеться з ще однією близькосхідною країною, Палестинською автономією. Вона опуститься з 114 на 152 місце в рейтингу довгожительства. Вкрай несподіваним чином, майже настільки ж сильно погіршиться становище Сполучених Штатів. Америка офіційно “вилетить” з блоку розвинених країн і опуститься з 44 на 64 сходинку, а її громадяни почнуть жити на два роки менше.

Положення інших країн-довгожителів сильно не зміниться. Японія поступиться перше місце Іспанії, а в десятку увірветься Португалія, яка займає зараз 23 сходинку в цьому рейтингу. При “поганому” сценарії розвитку подій, тривалість життя у всіх країнах з топ-10, крім Японії та Іспанії, знизиться приблизно на рік.

Всі негативні зміни, як відзначають Форман і його колеги, будуть пов’язані з поширенням ВІЛ в країнах, що розвиваються, а також різних незаразних хвороб у розвинених країнах. Багато хто з них, наприклад, хронічна обструкційна хвороба легенів, діабет, а також порушення в роботі нирок і хвороба Аьцгеймера, міцно влаштуються в “десятку” провідних причин смерті до середини сторіччя.

Таким чином, боротьба з ними стане головним завданням для медиків і вчених в найближчі роки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button