Людина

Вчені пояснили кар’єрні успіхи «поганих хлопців»

Швейцарські психологи прийшли до висновку, що дві з трьох особистісних якостей «темної тріади» – нарцисизм і макіавеллізм – сприяють кар’єрному росту й професійного успіху. Про це вони розповіли на сторінках журналу Social Psychological and Personality Science.

e89aba1e3a88abe6ded857ee10474396

Вчені з Бернського університету обстежили 793 німців, зайнятих у приватному секторі та що тільки почали кар’єру (їх вік склав 25-34 року).

Всі учасники дослідження заповнили опитувальники, націлені на виявлення рис «темної тріади». Наприклад, згоду з висловлюванням «Мені властиво привертати загальну увагу до себе» вказувало на нарцисизм. Ця риса характеризується манією величі, гордістю, самозакоханістю і відсутністю емпатії. Макіавеллізм включає в себе маніпуляцію, цинічне нехтування до моральності, зосередження на власних інтересах і брехливість. Головними особливостями психопатії є асоціальна поведінка, імпульсивність, егоїзм, безсердечність і нещадність.

Крім цього психологи спробували оцінити професійні успіхи опитаних. Вони дізналися їх зарплату і службове становище (об’єктивні критерії успіху), а також запитали, наскільки вони задоволені своєю кар’єрою (суб’єктивний критерій).

З’ясувалося, що нарцисизм і макіавеллізм пов’язані з професійним успіхом – але не психопатія. Прибравши вплив таких факторів, як стать і тривалість робочого часу, вчені побачили, що високі показники за шкалою нарцисизму – у тих, хто отримує більшу зарплату. «Макіавелісти» частіше займають керівні посади і більше задоволені власною кар’єрою.

Читайте також: 

Психологи пояснюють це тим, що кар’єрні амбіції є невід’ємною рисою макіавеллізму. Що стосується нарцисизму, то він, мабуть, допомагає справити хороше враження на співбесідах і отримати більш престижну роботу. Тільки психопатичним особистостям не щастить з професійним успіхом: мабуть тому, що їх агресивна і антигромадська поведінка не сприяє кар’єрному росту.

Хоча «темні» особистісні риси можуть бути корисні для особистого успіху, вони згубно впливають на роботу всієї організації, відзначають вчені. Наприклад, ряд досліджень зв’язав «темну тріаду» з корупцією, плинністю кадрів, прогулами і шкідництвом.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button