Різні цікавинки

Цікаві факти про коней

Цікаві факти про конейКоней, що з’явилися 60 мільйонів років тому, зоологи назвали Еогіппус (Кінь Світанку). Вони були крихітними: вагою трохи більше 5 кілограмів і ростом 35 см. У Еогіппуса було чотири пальці на передніх ногах і по три на задніх.

Коні, які вважаються в наші дні дикими, насправді є здичавілими. Наприклад, мустанги насправді є нащадками коней, яких завезли в Америку іспанці в XVI столітті. Єдиний, який ніколи не приручався  вид коня – це азіатська дикий кінь.

Коней в Австралії ніколи не було. До тих пір, поки їх туди не завезли поселенці в XVIII столітті. В Австралії ніколи не було і здичавілих коней.

Перед  одомашненням  4000 років тому до нашої ери на Середньому і Далекому Сході за ними полювали і приносили в жертву богам і часто поміщали в поховання разом з небіжчиком. На Кавказі коней приносили в жертву аж до початку XIX століття.

Знамениті асоціації коня з господарем, які увійшли в світову історію стосуються Олександра Великого(Македонського) та легендарного Буцефала, Ель Сіда (герой іспанської реконкісти) і його Бабек, Наполеона і Маренго (названого на честь битви). Скелет Маренго довгий час був експонатом одного з музеїв в Лондоні.

Індикатором віку коня є його  зуби. Блаженний Ієронім в 4 столітті, який ніколи не брав гроші за свої книги, запустив в обіг знаменитий вислів: не раджу оглядати зуби принесеного в дар коня.

Хоча коні в основному живуть тільки до 25-30 років, є письмовий доказ, що один з них прожив  62 роки. Це був «Старий Біллі», який народився в Англії і був тягловою конякою. Перший рік життя коня можна порівняти з 12 роками життя людини, другий – порівняємо з 7 роками. Наступні три роки дорівнюють ще дванадцяти, а до кожного наступного року можна додавати по 2,5 людських років. Це означає, що в цьому перерахунку Старий Біллі прожив 173,5 року.

У коня є п’ять високорозвинених відчуттів: смак, дотик, слух, нюх і зір. У них також є таємниче шосте відчуття, посилена сприйнятливість, яка дуже рідко зустрічається у людей.

Очі коня більші, ніж у більшості інших тварин, і вони можуть рухатися незалежно один від одного, дозволяючи коневі  охоплювати тільки поверхневий панорамний вид. Так як кришталик ока залишається незмінним кінь може сконцентруватися на образі, тільки повернувши голову так, щоб прямі промені світла потрапляли на центральну частину сітківки. Коні також можуть бачити в кольорі.

У коня виключний нюх, який  допомагає відчути нервозність вершника, і в старі часи господарі норовистого  коня змащували руки ароматичною рідиною. Коні також сильно нервують від запаху крові.

В світі існує близько 160 явно виражених видів та порід коней, але порода арабської конячки є найчистішою і унікальною.

Перси були чудовими наїзниками, і вони домінували на сході багато в чому завдяки Нізейскій породі, «суперконячки» античності. Кінь був статусним символом Перської імперії, і тільки аристократи мали право на володіння ним. Коні у персів також використовувалися для гри в ранні форми поло.

Кажуть, що Іслам був «заснований на відбитках копит Арабської коняки», і турбота про коня навіть була включена в священний Хадис. Пророк Мухаммед спустився на землю у вогняному кільці на істоту схожу на коня.

Білих коней іноді топили в морі як жертву Посейдону, творцеві коней і богу морів.

Індуси асоціювали коня з космосом, а білий кінь вважавсяся останнім втіленням бога Вішну.

У літературі, мистецтві та теорії сну кінь часто є символом, який має різні значення, починаючи від влади над красою і закінчуючи сексуальним мистецтвом. Масть коня також символічна: чорний – це таємничість і небезпека; білий – передвісниця зародження нового життя. У Біблії описані кольори  коней вершників Апокаліпсису: білий, рудий, чорний і «блідий».

Деякі коні здатні навчитися відкривати двері іншим коням і випускати їх на волю.

Коні здатні розрізняти емоції в людському голосі.

Сон коня можна розділити на два типи: «короткий хвильовий сон» і «швидкі рухи очей», і цілком імовірно, що вони бачать сни. Їм вистачає чотирьох годин сну на добу, і вони можуть спати стоячи, завдяки особливому пристрою блокування суглобів.

Коні люблять музику, але їх смак вибірковий. Вони воліють заспокійливу або надихаючу інструментальну музику, але дратуються від гучного рока.

На сьогодні клейдесдальський кінь найбільший серед своїх побратимів. Його висота від копит до плеча становить 2,08 метра, а з піднятою головою велетень доходить до 3 метрів. Вага рекордсмена – 1360 кг. Раціон складається з двох тюків сіна, 4,54 вівса і 283 літра води в день.

Цікаві факти про коней

Копито коней – це надзвичайно складний і чутливий орган. Коли вага коня тисне на копито, кров з нього витісняється вгору по венах. Таким чином, копито грає роль циркуляційного насоса.

Коли кобила піклується про немовля, час від часу її брати і сестри, жеребець або інші кобили піклуються про лоша і захищають його.

У стаді одна стать зазвичай не домінує над іншим; наприклад, самка іноді може стояти в ієрархії вище, ніж самець, а в інших випадках все відбувається навпаки.

Назва відмітин на головах коней зазвичай залежить від їх місця розташування та розміру і включає наступні епітети: іскра, зірка і клапоть.

Цікаво, що у коней є пояс сильних м’язів навколо їх стравоходу. Цей пояс настільки сильний, що їх шлунок швидше трісне, перш ніж кінь вирве.

Американська поштова служба «Поні Експрес» (1860-1861) використовувала не тільки поні (так називали тоді низькорослих витривалих коней). Вона використовувала і інших коней. Поні менші від коней, але вони можуть бути кмітливим, хоча й більш впертими.

Хоча слово «hippopotamus» означає «річкова коняка» гіпопотам є більш близьким родичем свині, ніж коней.

В Америці є багато «божевільних» кінських законів, включаючи один із законів штату Юта, згідно з яким незаміжня жінка може бути поміщена у в’язницю за їзду верхи на коні в неділю. А в деяких штатах новоспечений чоловік не може їздити на коні в поодинці, до тих пір, поки він не буде одружений більше дванадцяти місяців.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button