Людина

Тютюн пов’язали із суїцидом молодших школярів

Тютюнові вироби, зокрема електронні сигарети і вейпи, підвищують ймовірність суїцидальних думок і спроб самогубства у школярів, які палять, до 10 років. Такий висновок зробили дослідники зі США.

by @Racool_studio

Діти молодшого шкільного віку все частіше курять різні види сигарет, а також використовують вейпи. При цьому даних про вплив таких звичок на психіку, зокрема про зв’язок із суїцидальною поведінкою до 10 років, недостатньо. Цю тему раніше вивчали тільки щодо підлітків і дорослих, виявивши зв’язок між вживанням тютюну і ризиком самогубства.

Дослідники з Массачусетської лікарні загального профілю (США), Університету Міннесоти (США), Стенфордського університету (США) та Університету Джона Гопкінса (США) розглянули вплив тютюнової продукції на несуїцидальні самоушкодження, суїцидальні думки та спроби самогубства дітей молодшого шкільного віку. Вони виявили, що вживання тютюну справді може призводити до таких наслідків.

У тих дітей, хто курив сигарети або вейп, ризик самогубства виявився вищим, незалежно від інших відомих факторів, які його підвищують. До них автори наукової статті, опублікованої в JAMA Network Open, віднесли соціально-демографічні характеристики, захворювання психіки в самої дитини та її родичів, а також вживання інших психоактивних речовин, включно з алкоголем, канабісом і рецептурними ліками.

У дослідженні брали участь 11 868 дітей 9-10 років зі США, які раніше були учасниками проєкту з вивчення когнітивного розвитку мозку підлітків і вже перебували під наглядом учених. Зв’язок куріння з ризиком самогубства вивчали з 1 вересня 2022 року по 5 вересня 2023 року. Джерелом інформації про досвід вживання продуктів із нікотином стали звіти учасників дослідження та хіміко-токсикологічне дослідження волосся. Аналізувався і психологічний стан дітей на основі їхніх розповідей про самоушкоджувальну та суїцидальну поведінку.

У 8988 дітей, у яких підтвердилося регулярне отримання нікотину з тютюнових виробів того чи іншого типу, ризик суїциду виявився втричі-п’ять разів вищим, ніж в інших учасників дослідження. Водночас вживання інших психоактивних речовин, зокрема канабісу, алкоголю або ліків, які відпускають суворо за рецептом, до подібних наслідків не призвело.

Автори дослідження наголосили, що підвищений ризик суїцидальної поведінки, який давно виявили у підлітків і дорослих, які палять, по-перше, поширюється на дітей 9-10 років, по-друге, пов’язаний і з новими тютюновими виробами, наприклад електронними цигарками та вейпами. Надалі фахівці планують використати дані нейробіології, геноміки та нейровізуалізації, щоб виявити причини виникнення виявленого зв’язку між вживанням тютюнових виробів і підвищеним ризиком самогубства.

Дослідники закликали регулярно обстежувати дітей, які курять або ймовірно можуть курити. Крім того, на їхній погляд, необхідна дієва профілактика паління в будь-якому віці, оскільки ця звичка насправді може бути одним зі значущих чинників, що призводять до самогубства.

Варто зазначити, що методика дослідження не дає змоги зробити впевнений висновок про те, чи не відчували діти, які вживали тютюн в молодших класах, серйозного дефіциту уваги батьків. Водночас відомо, що з таким дефіцитом теж може бути пов’язана підвищена частота спроб суїциду в подібному віці.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button