Екологія

У 2022 році океани планети прогрілися до максимуму за всю історію спостережень

Міжнародна група вчених, яка підготувала новий аналіз температури океану, прийшла до висновку: «Енергетичний і водний цикли Землі сильно змінився через викиди парникових газів в результаті діяльності людини, що призвело до всеосяжних змін в кліматичній системі Землі».

Image by Radovan Zierik from Pixabay

Моря визначають глобальні погодні умови, проте кліматична криза викликає глибокі і руйнівні зміни. У 2022 році температура Світового океану був найвищою за весь час спостережень, що свідчить про глибокі і всеосяжні зміни, які антропогенні викиди внесли в клімат планети.

Записи, починаючи з 1958 року, показують невблаганне зростання температури океану з прискоренням потепління після 1990 року.

Ставши більш гарячими, океани посилюють екстремальні погодні умови, що призводить до більш сильних ураганів і тайфунів, а також до збільшення вологості повітря, що призводить до більш інтенсивних дощів і повеней. Тепліша вода також розширюється, підвищуючи рівень моря та загрожуючи прибережним містам.

Очікується, що минулий рік стане четвертим або п’ятим найспекотнішим роком по температурі приземного повітря, коли будуть зібрані остаточні дані. У 2022 році також спостерігалося третє поспіль явища Ла-Нінья, а коли повернеться Ель-Ніньо, глобальні температури повітря стануть ще вищими.

Дослідження Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США показало, що багато екстремальних погодних явищ в 2022 році стали більш імовірними і інтенсивними через кліматичну кризу, наприклад проливні дощі, що викликали руйнівні повені в Чаді, Нігері і Нігерії.

Вчені припускають, що ймовірно, зараз океани найгарячіші за 1000 років і нагріваються швидше, ніж будь-коли за останні 2000 років.

Аналіз, опублікований у журналі Advances in Atmospheric Sciences, використовував дані про температуру, зібрані низкою океанічних приладів, і поєднував окремі аналізи китайських та американських груп для обчислення вмісту тепла верхніх 2000 метрів, де відбувається більша частина тепла.

Професор Джон Абрахам з Університету Сент-Томас в Міннесоті і член дослідницької групи сказав:

“Якщо ви хочете виміряти глобальне потепління, ви хочете виміряти, куди йде потепління, і більше 90% йде в океани. Вимірювання океанів – це найточніший спосіб визначити, наскільки порушений баланс на нашій планеті».

У 2022 році океани поглинули приблизно на 10 зеттаджоулів тепла більше, ніж у 2021 році, що еквівалентно тому, що кожна людина на Землі використовує 40 фенів протягом усього дня, щодня. Дослідники також проаналізували солоність, яка поряд з температурою визначає щільність води і є життєво важливим фактором циркуляції океану. Індекс мінливості солоності в океанах досяг рекордно високого рівня в 2022 році, що свідчить про триваюче посилення глобального гідрологічного циклу.

Ще однією важливою особливістю океанів є стратифікація, при якій шаруватість води по щільності стає сильнішою. Це обмежує змішування глибших, прохолодніших і багатих поживними речовинами вод з поверхневими водами. Тому вчені відзначають, що довгострокова тенденція до збільшення стратифікації продовжилася в 2022 році з «важливими науковими, соціальними та екологічними наслідками».

Оскільки поверхневий шар поглинає менше вуглекислого газу з атмосфери, це збільшує глобальне потепління. Нагрівання океанів і вплив на екстремальні погодні умови будуть збільшуватися до тих пір, поки людство не досягне нульового рівня викидів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button