Всесвіт

У близької зірки знайшли планету-океан і потенційно населену планету

Нові знімки системи L 98-59 показали, що одна з її планет повністю покрита водою, а на інший можлива поява життя, і заодно встановили рекорд спостереження екзопланет.

Екзопланета L 98-59b на тлі своєї зірки: погляд художника / © M. Kornmesser, ESO

Астрономи, що працюють на телескопі VLT Південної європейської обсерваторії (ESO), відкрили нові планети у зірки L 98-59. Її система виявилася напрочуд різноманітною: тепер в ній відомі й крихітна екзопланета вдвічі менше Венери, і планета-океан, і навіть потенційно населена планета. Про ці знахідки розповідається в статті Олів’є Демангеона (Olivier Demangeon) і його колег, прийнятій до публікації в журналі Astronomy & Astrophysics.

Зірка L 98-59 знаходиться в сузір’ї Летюча Риба, на відстані близько 35 світлових років від Сонця. У 2019 за допомогою космічного телескопа TESS в її системі виявили три екзопланети: невеликі та кам’янисті L 98-59 b, c і d, розташовані близько до своєї зірки. При цьому сама L 98-59 – червоний карлик: вона втричі менше Сонця і зовсім не така яскрава. Нові дослідження цих планет провели за допомогою спектрографа ESPRESSO на телескопі VLT.

Планети L 98-59 і їх орбіти в порівнянні з внутрішніми планетами Сонячної системи / © L. Cal? Ada, M. Kornmesser, O. Demangeon, ESO

Інструмент зміг розглянути навіть L 98-59 b – при масі приблизно вдвічі меншої, ніж у Венери, вона стала найменшою з планет, які вдалося спостерігати за допомогою методу радіальних швидкостей, за слабкими коливаннями в положенні зірки. Крім того, робота показала, що найближчі до зірки світи, швидше за все, висушені її випромінюванням, і води в їх атмосфері практично немає. А ось L 98-59 d (радіус 0,1 радіуса Юпітера, радіус орбіти – 0,05 від орбіти Землі), навпаки, складається з води майже на третину. Така кількість практично напевно означає, що це планета-океан, покрита водою повністю.

Крім того, астрономи помітили в системі пару невеликих і раніше невідомих світів. Четверта планета у L 98-59 приблизно втричі важча за Землю і робить повний оборот навколо зірки за 13 наших діб. А п’ята – остаточно її існування ще належить підтвердити – при масі у 2,5 земної, знаходиться далі й робить річний оборот за 23 діб. Вчені відзначають, що ця потенційна планета знаходиться практично в центрі  придатної для життя зони своєї зірки – області, в якій може постійно зберігатися рідка вода, а значить, і можливий розвиток життя.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button