Наука

У дельфінів виявили епізодичну пам’ять

Епізодична пам’ять – запам’ятовування не тільки подій з минулого, а й контексту самої події або інших пов’язаних з цим речей — багато років вважалася виключно людською прерогативою. Тепер з’ясовується, що ця здатність є у деяких птахів, щурів, собак, а також дельфінів. Дослідження опубліковано в журналі Current Biology.

Image by Claudia Beer from Pixabay

За останні роки вийшло величезне число публікацій, які доводять, що дельфіни-афаліни володіють вражаючими здібностями, які дуже нагадують людські. Так, вони використовують особливі свисти, аналогічні людським іменам, і можуть вчитися у родичів новим трюкам не заради якихось переваг, а просто для забави.

Тепер вчені виявили, що ці тварини здатні не просто запам’ятовувати події з минулого, але і їх послідовність, місце, де вони відбулися, і пов’язані з цим емоції, які на момент запам’ятовування не мають особливого значення. Іншими словами, афаліни – поряд з декількома видами сухопутних тварин — мають епізодичну пам’ять, яка довгий час вважалася доступною виключно людям.

Щоб зрозуміти це, вчені провели експеримент з вісьмома дельфінами, яким запропонували гру: в різних місцях на краю круглого басейну стояли люди, але тільки у одного в руках був м’ячик. Тварині потрібно було з першої спроби підпливти до потрібної людини і «попросити» іграшку.

Тренування поділили на дві частини: змінювалися то люди, що тримають м’яч, то місця, на яких вони стояли. Потім гра ускладнилася: тепер м’ячик був захований за спиною, так що дельфінам потрібно вгадати потрібну людину, покопавшись в пам’яті і згадавши, де “тримач м’яча” стояв минулого разу (питання “де?”) або, якщо люди займали позиції на іншій стороні басейну, ким він був (питання “хто?”).

Весь експеримент зайняв два дні, і в тестовій фазі всі вісім тварин змогли правильно відповісти на питання “де?”, а сім з восьми успішно відповіли І на питання “хто?”. Іншими словами, дельфіни продемонстрували, що не просто запам’ятовують події з минулого (“людина дала мені м’яч«), а й супутній контекст (“людина, що стоїть на другому місці праворуч / людина в червоній сорочці дала мені м’яч”).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button