Земля

У древніх містах майя був в рази підвищений рівень ртуті

У містах древніх Майя виявили рекордно високі рівні ртуті. Вони могли вплинути на здоров’я і тривалість життя, причому жителі не підозрювали про небезпеку речовини.

У містах древніх майя в Мезоамериці знайшли величезну кількість ртуті в грунті. В оглядовій статті в журналі Frontiers in Environmental Science дослідники дійшли висновку, що це забруднення викликане частим використанням ртуті та ртутовмісних продуктів. Місцями воно настільки сильне, що становить потенційну небезпеку для здоров’я археологів.

“Забруднення навколишнього середовища ртуттю зазвичай спостерігається в сучасних міських районах і промислових ландшафтах, — зазначив провідний автор дослідження доктор Дункан Кук, доцент кафедри географії австралійського університету. – Виявлення ртуті, похованої глибоко в грунті і відкладеннях в древніх містах майя, важко пояснити, поки ми не почнемо розглядати археологію регіону, яка говорить нам, що майя використовували ртуть протягом століть».

Кук і його колеги проаналізували всі дані про концентрацію ртуті в грунті і відкладеннях на археологічних об’єктах по всій території проживання древніх майя. Вони показали, що в місцях класичного періоду, рівень ртуті сильно підвищений.

Автори підкреслюють, що герметичні судини, наповнені рідкою ртуттю, були знайдені на декількох об’єктах майя, наприклад, в Квіріке в Гватемалі, Ель-Параїсо в Гондурасі і колишньому багатонаціональному мегаполісі Теотіукан в Мексиці. В інших місцях в регіоні майя археологи знаходили предмети, пофарбовані ртутовмісними фарбами, в основному виготовленими з мінералу кіноварі.

Автори роблять висновок, що стародавні майя часто використовували ртутовмісні фарби і порошки для прикраси. Ця ртуть могла вилуговуватися з внутрішніх двориків, підлог, стін і кераміки, а потім потрапляти в грунт і воду.

Оскільки ртуть рідко зустрічається у вапняку, який лежить в основі більшої частини регіону майя, вони припускають, що елементарна ртуть і кіновар, знайдені на стоянках майя, могли бути видобуті з відомих родовищ на північному і південному кордонах світу древніх майя і імпортовані в міста торговцями.

Ртуть становила небезпеку для здоров’я древніх майя: наприклад, наслідки хронічного отруєння включають пошкодження центральної нервової системи, нирок і печінки, викликають тремор, погіршення зору і слуху, параліч і ментальні розлади.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments