Земля

У NASA не знають, звідки взялися отвори в арктичному льоду

Загадкові воронки, виявлені гляціологами, що пролітали над Арктикою, занадто великі для лунок від тюленів, і вчені губляться в здогадах про їх походження.

 

Два тижні тому літак з науковим обладнанням місії NASA Operation IceBridge пролітав над морем Бофорта на північ від Канади. Завданням учених було порівняти кількість льоду в 2013 році і зараз. Льоду стало, як і очікувалося, менше, але крім цього гляціолог Джон Зонтаґ виявив дещо незвичайне — округлі воронки в льоду, походження яких дотепер не з’ясовано.

«Ми спостерігали ці округлі утворення в льоду протягом декількох хвилин. Нічого подібного я ніколи не бачив», — розповідав Зонтаґ.

Лід, у якому виявилися воронки, утворилася за останній сезон. Такий молодий лід приростає за зиму і покриває тонким шаром простір чистої води між льодами.

«Швидше за все цей лід тонкий, м’який, легко кришиться, і ця крихта збивається в грудки», — припускає Дон Перовіч, геофізик з Дартсмутского коледжу, — в центрі він безформний, а з боків збивається в структуру з хвилястою поверхнею, як видно на фотографії”.

Крім того, зазначає Перовіч, по зубчастому нашаруванню льодів на краю знімка можна припустити, що в цьому місці льоди зіткнулися і утворили зубчастий рельєф. На товщину льоду вказує і цей рельєф, нехарактерний для товстого шару льоду, і сірий колір, який означає, що снігу на льоду лежить трохи.

На цьому міркування фахівців закінчуються. Що могло привести до утворення напівкруглих або краплеподібних отворів під льоду, вчені не знають. Деякі припускають, що отвори зроблені великими морськими ссавцями; вони дійсно схожі на лунки тюленів, але занадто великі для них, хоча можна припустити, що після утворення лунки вода з неї розтопила навколишній сніг. Можливо також, що утворилися отвори без допомоги тварин, в результаті конвекції; до берега в цій частині моря Бофорта недалеко, і теплі води з материка могли точково протопити тонкий лід — так, наприклад, вважає Кріс Шуман, гляціолог з університету штату Меріленд.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments