Всесвіт

У NASA зафіксували дев’ять спалахів на Сонці. Вчені не виключають катаклізми

У неділю, 24 серпня, на Сонці було зафіксовано відразу дев’ять спалахів класу С і М. Найпотужніший з них – М5.9 – почався в 16:00 мск і тривав 24 хвилини поблизу Східного лімба. Звіт про спостереження опублікований на сайті проекту ТЕСІС лабораторії рентгенівської астрономії Сонця Фізичного інституту РАН.

foto_cikavosti_28.08.2014-010

Фотографія сонячних спалахів, зроблена з допомогою приладів Обсерваторії сонячної динаміки, з’явилася на сайтіNASA. На початку тижня сонячна активність продовжилася. У понеділок були зафіксовано п’ять спалахів, у тому числі два – класу М, до якого відносяться спалахи середнього ступеня потужності. У вівторок на Сонці стався один спалах класу М та три слабких, класу С. В даний час Сонце, як вважають вчені, подолало максимум активної фази свого 11-річного циклу.”

Читайте також: Вчені очікують потужні спалахи на Сонці

Нинішній цикл, який почався в 2009 році, виявився нижче середнього. У ньому нарахували близько 70 плям, тоді як у попередньому циклі їх було 130. Враховуючи, що найбільш екстремальні спалахи на Сонці, що призводять до техногенних катастроф на Землі, траплялися саме під час подібних слабких циклів, вчені не виключають ймовірності появи таких і в майбутньому п’ятирічному періоді. Ситуація ускладнюється тим, що плям стає все менше, але вони можуть викликати спалахи мегакласу.

Найбільш потужні бурі за останні 150 років фіксувалися в 1859 році, коли полярне сяйво охопило всю Землю, включаючи тропіки, в 1921 році, в 1989-му, коли на 9 годин відключилася подача електроенергії в Канаді і в 2003 року, коли відбувся збій апаратури космічних апаратів та сталося пошкодження в мережах електроживлення.

Доктор фізико-математичних наук, директор Інституту земного магнетизму Володимир Кузнєцов вважає, що Землі може загрожувати черговий льодовиковий період. “Справа в тому, що спостереження за 1000 років виявили певний зв’язок між рівнями сонячної активності і глобальним похолоданням”, – розповідає він. “Сьогодні ми вже бачимо деякі передумови, що і 25-й цикл буде дуже низький. Це може позначатися на кліматі Землі. Наприклад, три роки підряд випадає дуже багато снігу і дощів”, – сказав Кузнєцов.

Поки, за його словами, наука не може пояснити механізм взаємозв’язку сонячної активності і погодних аномалій, зафіксовано лише певний зв’язок. Отже, про однозначні прогнози мова не йде. Але в той же час непрямі механізми впливу Сонця на клімат виявлені і дозволяють робити припущення. ”

Читайте також: Земля без Сонця — що нас чекає

“Взагалі, складається враження, що у сонячних циклів є якась своя енергетика. Коли на Сонці мало активних зон, мало плям, енергетика циклу залишається як би не реалізованою. Але може наступити момент, коли ця енергія вихлюпується у вигляді окремої грандіозної події. Зараз ми маємо саме такий низький цикл – нижче середнього – і не виключено, що аналогічна подія може статися і зараз”, – попереджає Кузнєцов.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button