Земля

Мікроби можуть знищити знаменитий Мачу-Пікчу

Гранітні монументи і скелі легендарного Мачу-Пікчу, священного міста інків, можуть зникнути в найближчі десятиліття через розмноження бактерій і водоростей, що поїдають граніт. Про це кажуть хіміки і археологи, що опублікували статтю в журналі Science of the Total Environment.

“Ці мікроби, а також водорості і грибки проникають всередину монументів через мікротріщини і інші пошкодження. Вони прикріплюються до їх поверхні граніту і починають висмоктувати з нього мінерали, поступово руйнуючи породу. Ці шари розсипаються в порох, в результаті чого камінь поступово зникає”, — розповідає Гектор Моріллас (Hector Morillas), хімік з університету країни Басків в Більбао (Іспанія).

Імперія інків була найбільш великою і могутньою державою Нового Світу до приходу туди іспанських конкістадорів, охоплюючи територію, яку нині займають Перу, великі регіони, Чилі та Еквадор, а також невеликі куточки Аргентини і Болівії. Вона виникла приблизно на початку 13 століття, і всього через 200 років її населення досягло позначки в 10 мільйонів, а площа – рекордні на той момент розмірів.

Держава інків цікава з історичної точки зору тим, що воно не мало типових рис усіх древніх і сучасних імперій Старого світу. У інків не було звичної нам писемності, зводу законів, валюти, металургії та системи рахунку, а також класичних феодальних або деспотичних відносин між верховними правителями та їх підданими.

За своїм територіальним устроєм імперія інків нагадувала федеративну державу – вона складалася з 4 великих регіонів і приблизно 86 провінцій, на території яких жили окремі народи зі своєю власною культурою й особливостями місцевого самоврядування. Багато з них приєднувалися до союзу добровільно, а інших підкорювали армії інків, однак і в тому і в іншому випадку вони поступово асимілювалися “великою культурою” імперії.

Одним з перших таких “суб’єктів федерації” стала так звана Священна Долина – гірський регіон, що межує з Куско, столицею імперії, підкорений інками ще в першому тисячолітті нашої ери. Символом її асиміляції цього стала знаменита цитадель Мачу-Пікчу, побудована одним з останніх “синів Сонця” за століття до навали конкістадорів.

Археологи, як зазначає Моріллас, давно помітили, що стан багатьох артефактів і споруд на території Мачу-Пікчу помітно погіршився за останні десятиліття. Багато вчених почали пов’язувати їх деградацію з тим, що поверхня цих монументів була вкрита наростами з мікробів.

Інші дослідники, навпаки, вважають, що вони захищають Мачу-Пікчу від руйнування, заважаючи краплям дощу і різним агресивним речовинам у повітрі взаємодіяти з гранітом. Моріллас і його колеги перевірили, яка з цих теорій ближче до істини, всебічно вивчивши стан так званого “Священного Каменя”, своєрідного аналога Кааби для інків.

Заручившись підтримкою зберігачів міста, вчені просвітили артефакт за допомогою спеціального мікроскопа, зібрали проби мікробів з поверхні молитовного каменю і відкололи мікроскопічний фрагмент породи. Перевізши їх в лабораторію, вони провели “перепис” серед мешканців “Священного Каменя” і вивчили його хімічний склад.

Виявилося, що і на поверхні, і у внутрішніх шарах граніту була присутня велика кількість лишайників, водоростей і ціанобактерій, що розкладають граніт і харчуються продуктами його розпаду.

Їх сліди, як відзначають дослідники, зустрічалися навіть на відносно великій глибині, близько 20-50 мікрометрів, що призводило до розшарування каменю і його перетворенню в пилоподібну речовину. Проблем додає і те, що сам граніт виявився досить пористим, що полегшує життя мікробів.

Зараз, як зазначив Моріллас, його команда проводить аналогічні оцінки стану всіх будівель і кам’яних артефактів в Мачу-Пікчу. Вчені намагаються зрозуміти, як можна захистити їх від подальшого руйнування, а також шукають можливі сліди того, чи не була викликана “навала” мікробів якимись попередніми невдалими спробами їх реставрувати.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button