Земля

В Африці знайшли найнебезпечніше місце в історії Землі

100 мільйонів років тому Кім-Кім був наповнений лютими хижаками, в тому числі літаючими рептиліями і крокодилоподібними мисливцями.

Міжнародна команда вчених опублікувала найбільший огляд викопних хребетних з області крейдяних скельних утворень на південному сході Марокко, відомої як група Кім-Кім (Kem Kem).

Близько 100 мільйонів років тому цей район був домом для великої річкової системи, заповненої безліччю різних видів водних і наземних тварин. Скам’янілості з групи Кім-Кім містять трьох найбільших з відомих хижих динозаврів, у тому числі кархародонтозавра (Carcharodontosaurus).

Південно-східне Марокко, де були виявлені десятки скам’янілостей різних хижаків крейдяного періоду.

Цей гігант за різними оцінками міг сягати від 8 до 13 метрів в довжину і важив від 6,2 до 15,1 тонни. Його величезні щелепи нагадували ножиці, а зуби досягали 20 сантиметрів в довжину. Кархародонтозавр ділив життєвий простір з іншими найбільшими хижими динозаврами всіх часів — дельтадромеусом (Deltadromeus) довжиною до 13 метрів і спинозавром (Spinosaurus) довжиною до 16 метрів і масою понад 7 тонн. За оцінками вчених, їх одночасне існування тривало близько 20 мільйонів років.

«Можливо, це найнебезпечніше місце в історії планети Земля. Місце, в якому мандрівник у часі не протримався б довго», — Нізар Ібрахім, провідний автор дослідження.

Крім того, в групі Кім-Кім в достатку присутні хижі літаючі і наземні рептилії. За словами співавтора Девіда Мартілла з Університету Портсмута, багато з хижаків покладалися на рясні запаси риби.

«Це місце було заповнене величезною рибою, в тому числі гігантськими целакантами і легкими рибами. Наприклад, целакант був, ймовірно, в чотири або навіть п’ять разів більше сучасних целакантоподібних. Була ще величезна прісноводна акула на ім’я онхопристис з найгрізнішою з ростральних зубів — вони схожі на колючі кинджали, але зате красиво блищать. І ці величезні хижаки харчувалися цією гігантською рибою і один одним», — Девід Мартілл.

У групі Кім-Кім переважали водні та субводні безхребетні і хребетні (близько 85 відсотків всієї відомої фауни), майже всі з яких були хижаками. Більшість хребетних, за винятком птерозаврів і динозаврів, що жили виключно або переважно у водному середовищі. При цьому, ссавці і птахи Кім-Кім були надзвичайно рідкісні.

За оцінками авторів дослідження, на Землі не існує порівнянної сучасної наземної екосистеми з аналогічним ухилом у бік великих хижаків.

Щоб зібрати величезні масиви даних і зображення скам’янілостей, які спочатку були включені в його докторську дисертацію, Нізар Ібрахім відвідав колекції Кім-Кім на декількох континентах.

Автори дослідження відзначають, що це найбільш всеосяжне дослідження даних по викопних хребетних з Сахари з 1936 року, коли відомий німецький палеонтолог Ернст Фрайхерр Штромер фон Райхенбах опублікував свою останню велику роботу.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button