Земля

В Арктику на курорт?

арктика танеЗовсім недавно, за геологічними мірками звичайно, північний полюс був позбавлений льоду і представляв собою комфортне та тепленьке містечко. До такого висновку прийшла міжнародна команда вчених, яка досліджувала зразки, взяті на глибині 318 м, під дном озера El’gygytgyn.

Озеро El’gygytgyn знаходиться в 100 км на північ від Полярного кола і сформувалося 3,6 млн. років тому в результаті падіння метеорита, який створив кратер шириною 18 км. Озеро лежить в сейсмічно стабільному регіоні, що дозволило стародавнім осадовим породам зберегтися в первісному вигляді. Зразки з El’gygytgyn старше кернів з Гренландії в 25 разів і дозволяють заглянути набагато далі в минуле, ніж «гренландські» 140 тис. років.

Аналізи зразків з El’gygytgyn дозволили вивчити арктичний клімат в період від 2,2 до 3,6 млн. років тому. Одним з головних висновків цього дослідження є новина, що Арктика була дуже теплою в середині пліоцену та раннього плейстоцену – 3,6-2,2 млн. років тому. Тоді літня температура в Арктиці становила 15-16 градусів Цельсія, а опадів було в 3 рази більше. Це дозволяло рости і поширяться багатьом видам рослин, зокрема в зразках знайшли пилок рослин дугласія (Pseudotsuga taxifolia) і болиголов (conium).

У той час рівень СО2 в атмосфері був не набагато вищий, ніж нинішній. Тобто в певному сенсі давня та тепла Арктика – це те, що ми можемо побачити в найближчому майбутньому. А от про погоду на завтра ви можете дізнатися на www.meteoprog.ua.

У цілому, вчені прийшли до висновку, що реакція Землі навіть на невелике зростання рівня вуглекислого газу набагато сильніше, ніж вважалося раніше. Стародавнє потепління в Арктиці співпадає з орбітальним циклом холоду і тепла, що дорівнює 1,2 млн. років. Таким чином, Арктика пройшла шлях від відносно теплого зарослого лісом континенту, до нинішніх засніжених і покритих льодом земель. Судячи з усього, завдяки діяльності людської цивілізації, Арктика може знову розтанути і тоді на планеті з’явиться ще один придатний для життя континент.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button