Всесвіт

В нашій галактиці виявлена надшвидкісна подвійна зірка

Команда астрономів з Університету Ерланген — Нюрнберг, Німеччина, на чолі з Пітером Неметом відкрили подвійну зірку, що рухається зі швидкістю, близькою до швидкості відходу з Чумацького шляху.


Відомі приблизно два десятки так званих надшвидкісних зірок, швидкість яких дозволяє їм покинути нашу галактику. Проте всі вони являють собою поодинокі зірки, в той час як PB3877 є першою виявленою астрономами подвійною зіркою, що рухається з такою колосальною швидкістю. Крім того, ці нові результати кидають виклик широко розповсюдженій моделі, згідно з якою надшвидкісні зірки отримують прискорення від надмасивної чорної діри, розташованої в центрі нашої галактики.

Команда, у співпраці з вченими з Каліфорнійського технологічного інституту, США, показала, що ця подвійна зоряна система не може відбуватися з центру Галактики, і що науці не відомий ні один механізм, який пояснював би прискорення широкої зіркової пари до настільки високих швидкостей без її розриву. Тому дослідники висунули припущення, згідно з яким в нашій галактиці повинно бути більше темної матерії, здатної утримувати цю подвійну систему. Альтернативний сценарій полягає в тому, що подвійна зірка PB3877 може виявитися “прибульцем” з іншої галактики і може надалі залишити чи не покинути межі Чумацького шляху.

Зірка PB3877 була відкрита як одиночна гаряча і компактна надшвидкісна зірка в ході Слоуновского цифрового огляду неба в 2011 р. Нові спектроскопічні спостереження, проведені за допомогою 10-метрового телескопа Кека №2, розташованого в обсерваторії ім. Кека на горі Мауна-Кеа, Гаваї, і 8,2-метрового Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії, Чилі, на подив дослідників, виявили наявність смуг в спектрах поглинання, що відповідають другий компонент системи – більш холодної зірки-компаньйона.

Поверхня гарячої компактної зірки нагріта до температури, в п’ять разів перевищує температуру поверхні Сонця, у той час як аналогічна температура для зірки-компаньйона на тисячу градусів нижче температури на поверхні нашого світила. Подвійна система знаходиться на відстані 18000 світлових років від нас. Маса гарячої компактної зірки становить лише половину від маси Сонця, а маса зірки-компаньйона дорівнює приблизно 0,7 маси нашої зірки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button