Земля

В океані виявлено новий вірус з незвичайною будовою

Американські вчені відкрили вірус, який довго вислизав від уваги дослідників завдяки незвичайним властивостям. Він може бути широко поширений по всій планеті.

Віруси не відносяться до живих організмів — це інфекційні агенти, які можуть відтворюватися тільки усередині живих клітин інших організмів. Сьогодні описані багато видів вірусів, які здатні вражати тварин, рослини, бактерії і археї. Віруси, які вибірково вражають тільки бактеріальні клітини, називають бактеріофагами. Вони помітно впливають на еволюцію бактерій і регуляцію чисельності мікробних спільнот. Бактеріофаги — найдавніші і численні представники сімейства вірусів, і їх загальна кількість на Землі порівнянна з чисельністю всіх бактерій. Особливо багато бактеріофагів живе у водному середовищі.

Більшість бактеріофагів, які раніше досліджували вчені, мали одну характерну для всіх будову. Вони складалися з головки, що містить генетичний матеріал вірусу, і «хвоста», який зазвичай довше діаметра головки в 2-4 рази і який використовується для зараження бактерії.

Тепер вчені виявили новий вірус, який не мав такого «хвоста». Вони досліджували бактерії Vibrionaceae, зібрані в зразках води з затоки Массачусетсу. Серед кількох видів вірусів, які інфікували ці бактерії, вчені виявили вісімнадцять вірусів, які були раніше невідомі науці. Їх віднесли до нового сімейства невеликих духцепочечних ДНК-вірусів. Новий вірус отримав назву Autolykiviridae, в честь Аутолікоса, героя грецької міфології, відомого тим, що його важко було зловити.

Вивчення вірусу показало, що він не має характерного для інших бактеріофагів «хвоста», а його геном дуже короткий, всього близько 10 000 пар нуклеотидів, тоді як у інших бактеріофагів — 40 000-50 000 пар. Крім цього з’ясувалося, що Autolykiviridae вбивали набагато більше бактерій Vibrionaceae, ніж інші «хвостові» віруси: складаючи всього 10% від загальної кількості, Autolykiviridae знищували в експерименті 40% всіх бактерій.

Завдяки тому, що цей новий вірус раніше вислизав від уваги вчених, дослідники припустили, що він може бути дуже широко розповсюджений, і не тільки в океанських глибинах. Послідовності ДНК, схожі з будовою вірусу, вчені вже виділили з мікробіома кишечника людини. І тепер, за їх словами, залишається з’ясувати, як цей вірус взаємодіє з організмом господаря.

«Ми поки не знаємо, як вони впливають на мікробні спільноти в кишечнику і наскільки вони важливі для здоров’я. Дослідження різноманіття нехарактерних бактеріальних ДНК-вірусів в інших екологічних системах є наступним важливим кроком. Нам також необхідно виявити молекулярну основу відмінних взаємодій Autolykiviridae зі своїми господарями», — пишуть вчені.

Дослідження опубліковане в журналі Nature.

Кнопка «Наверх»