Всесвіт

В околицях Сонця виявлений зоряний потік

Потік знаходиться відносно близько і містить як мінімум 4000 зірок, які рухаються разом з моменту їх утворення близько 1 мільярда років тому. З-за своєї близькості до Землі цей потік є ідеальним місцем, на якому можна перевірити руйнування кластерів, виміряти гравітаційне поле Чумацького Шляху і дізнатися про популяції екзопланет для майбутніх місій з пошуку планет. Для пошуку автори використовували дані з супутника ЄКА Gaia.

Наш Чумацький Шлях – будинок для зоряних скупчень різних розмірів і віку. Вчені знаходять багато молодих скупчень в молекулярних хмарах, менше скупчень середнього і старшого віку в галактичному диску і ще менше масивних старих кульових скупчень в гало. Незалежно від походження і віку, скупчення схильні до дії приливних сил вздовж своїх орбіт в галактиці. Гравітаційні сили Чумацького Шляху невпинно розривають їх на частини, розсіюючи їх зірки по галактиці.

«Більшість зоряних скупчень в галактичному диску швидко розсіюються після свого народження, оскільки вони не містять достатньої кількості зірок для створення глибокого гравітаційного колодязя, іншими словами, у них недостатньо клею, щоб утримувати їх разом. У безпосередній близькості від Сонця є кілька кластерів з достатньою зоряною масою, щоб залишатися пов’язаними протягом кількох сотень мільйонів років. Тому, подібні великі, схожі на потоки, залишки кластерів або об’єднання також повинні бути частиною диска Чумацького шляху», говорить Стефан Мейнгаст, провідний автор статті, опублікованої в Astronomy & Astrophysics.

Завдяки точності вимірювань Gaia автори змогли виміряти тривимірний рух зірок у космосі. Уважно вивчивши розподіл сусідніх зірок, на очі дослідникам відразу ж попалася група зірок, які рухаються разом, ще невідома і невивчена. Ця група зірок показала точно очікувані характеристики скупчення зірок, народжених разом, але розтягнутих гравітаційним полем Чумацького Шляху.

«Ідентифікувати довколишні дискові потоки – все одно, що шукати голку в копиці сіна. Астрономи довго дивилися на цей новий потік і крізь нього, оскільки він охоплює більшу частину нічного неба, але тільки тепер усвідомили, що він є величезний і дуже близько до Сонця», – говорить Жуан Алвес, другий автор статті. «Знайти щось поруч з будинком дуже корисно, це означає, що воно не надто слабке і не надто розмите для подальшого детального дослідження, про що завжди і мріють астрономи».

З-за обмежень чутливості спостережень Gaia, їх вибірка містила лише близько 200 джерел. Екстраполяція за цими межами припускає, що потік повинен складатися не менш ніж з 4000 зірок, що робить структуру більш масивною, ніж більшість відомих скупчень у безпосередній близькості від Сонця. Автори також визначили вік потоку – близько 1 мільярда років. Він вже здійснив чотири повних орбіти навколо галактики – достатньо часу для розвитку подібної структури потоку в результаті гравітаційної взаємодії з диском Чумацького Шляху.

«Як тільки ми досліджували цю групу зірок більш докладно, ми зрозуміли, що знайшли те, що шукали: рівну, подібну структуру потоку, що простирається на сотні парсеків через третину всього неба», говорить Верена Фюрнкранц, співавтор і магістрант Віденського університету. «Було дуже хвилююче бути частиною нового відкриття».

Ця недавно виявлена прилегла система може бути використана в якості цінного гравітаційного зонда для вимірювання маси галактики. Завдяки подальшій роботі цей потік може розповісти, як галактики отримують свої зірки, перевірити гравітаційне поле Чумацького Шляху і, завдяки своїй близькості, стати прекрасною метою для місій з пошуку планет. Автори сподіваються розкрити ще більше таких структур у майбутньому з допомогою багатої бази даних Gaia.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button