Екологія

В Європі готується новий закон, який заборонив би 90 відсотків мікропластика

За даними ECHA, Європа щорічно викидає в навколишнє середовище майже 40 тисяч тонн мікропластика — крихітних пластикових частинок діаметром менш як п’ять міліметрів: від косметики та миючих засобів до фарб і добрив.

Мікропластик, попри свій невеликий розмір, являє собою величезну проблему для навколишнього середовища планети, піддаючи небезпеці морських мешканців, забруднюючи ґрунт і створюючи проблеми здоров’ю людини. На боротьбу з його засиллям спрямовані дії безлічі підприємств і компаній, проте головна битва повинна вестися на законодавчому, урядовому рівні. І 30 січня був зроблений крок у цьому напрямку: Європейське хімічне агентство (European Chemicals Agency, ECHA) запропонувало новий законопроект, який заборонив би 90 відсотків мікропластика, що використовується у ЄС. Якщо закон буде прийнятий Європейським союзом, заборона може значно скоротити кількість пластику, що потрапляє в навколишнє середовище.

За даними ECHA, Європа щорічно викидає в навколишнє середовище майже 40 тисяч тонн мікропластика — крихітних пластикових частинок діаметром менш як п’ять міліметрів: від косметики та миючих засобів до фарб і добрив. Для порівняння, це еквівалентно шести Великим тихоокеанським сміттєвим плямам. ECHA пропонує заборонити близько 90 відсотків цього мікропластика — зокрема, такого, який виробники додають не з необхідності, а тому, що вони зручніше для виробництва, ніж альтернативні варіанти, що паралельно дозволяє збільшити прибуток.

Якщо Євросоюз ухвалить заборону, кількість пластмаси, що потрапляє в навколишнє середовище протягом наступних двох десятиліть, зменшиться на 440 тисяч тонн.

«Частинки мікропластика викликають стурбованість щодо низки прав людини. Кроки, запропоновані ECHA, необхідні для того, щоб нинішні і майбутні покоління могли користуватися тим, що називається їхнім природним правом: чистим, здоровим і стійким навколишнім середовищем», — говорить спеціальний доповідач ООН з токсичним речовинам Баскут Тунчак (Baskut Tuncak).

У ECHA тверезо оцінюють соціально-економічний вплив запропонованого обмеження і розуміють, що заборона може призвести до різних витрат в залежності від типу виробленого продукту. Проте, очікується, що введення обмеження зрештою буде економічно ефективним у всіх секторах, включаючи сільськогосподарський: вони визначені в документі як найбільше джерело навмисно доданих мікропластиків.

Кілька держав — членів ЄС вже ввели заборони на використання пластмаси в певних типах продуктів, в основному щодо змивних косметичних продуктів. Ініціатива ECHA також зачіпає обмеження використання формальдегіду і сілоксанів D4, D5, D6.

На жаль, процес прийняття рішення досить тривалий: спочатку науковий комітет ECHA протягом наступних 15 місяців повинен провести вивчення цієї заборони і підготувати висновок для відправки в Європейську комісію — виконавчу гілку ЄС. Потім у комісії буде три місяці, щоб розглянути думку і підготувати законопроект. Після цього може пройти ще вісім місяців, перш ніж наберуть чинності будь-які обмеження на використання мікропластика. Однак той факт, що план з усунення одного з головних факторів, що знищують нашу планету, принаймні знаходиться в розробці, не може не радувати.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button