Людина

«Жайворонки» страждають від проблем психічного здоров’я рідше, ніж «сови»

Ранні «жайворонки» з легкістю встають з ліжка вранці і відмінно почувають себе протягом дня, а тепер вчені з Медичної школи Університету Ексетера також встановили, що ці люди рідше страждають від депресії і, як правило, мають щасливіше життя, ніж безсонні «сови». Проведене дослідження показало, що ранкові «жайворонки» на 35% рідше страждають від депресивних симптомів завдяки генам.

Фахівці виявили 327 нових генетичних регіонів, які визначають, чи будуть люди «жайворонками», які встають рано вранці, або «совами», що пізно лягають і пізно встають. Вперше було встановлено, що «жайворонки» і «сови» можуть по-різному переробляти кофеїн, і ранкова чашка кави може довше залишатися в організмі у «сов», підтримуючи активність вночі. Хоча відомо, що змінні працівники, які працюють ночами, більшою мірою схильні до депресії, в ході нового найбільшого генетичного дослідження з’ясувалося, що люди з генами «сов» найбільшою мірою піддані такому ризику.

Вчені вивчили близько 700000 людей і ідентифікували 351 генетичний регіон, пов’язаний з добовими біоритмами, 327 з яких були раніше невідомі. Згідно з отриманими результатами, люди з генами «жайворонків» на 11% рідше страждали шизофренією і мали на 35% нижчий ризик виникнення депресії. Крім того, «жайворонки» були значно більш задоволені своїм життям, ніж «сови».

«Зв’язок з депресією можна пояснити тим фактом, що нічні сови змушені рано вставати на роботу в повсякденному житті, – говорить доктор Сем Джонс. – Постійна боротьба з природними біологічними годинами може негативно позначитися на психічному здоров’ї».

Також експерти вперше виявили, що нічні «сови» мають відмінності в генах, які пов’язані з інтелектом. Так, деякі гени «сов» активні в сітківці і частини мозку, яка виявляє світло. Тепер дослідники підозрюють, що «сови» можуть спати завдяки штучному освітленню у будинках, яке інакше може впливати на очі і роботу мозку, ніж у «жайворонків». Відмінності між двома типами людей були виявлені і в метаболізмі кофеїну – так, кофеїн довше зберігається в організмі «сов», у зв’язку з чим вони довше залишаються активними.

Отримані результати можуть призвести до появи ліків, що допомагають людям уникнути депресії, блокуючи певні гени, вважають медики. Однак дослідження не виявило зв’язку між генами «сов» і ризиком розвитку ожиріння і діабету 2 типу, попри попередні дані. За словами експертів, добові біоритми людей приблизно на 13% успадковані від батьків.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button