Фото

В Україні виявили кромлех, який старший за Стоунхендж

У Дніпропетровській області України більше місяця тривають археологічні розкопки: у внутрішній частині кургану виявили людські поховання, фрагменти кераміки й кам’яний кромлех епохи енеоліту. За словами вчених, він на кілька сотень років старший від знаменитого британського Стоунхенджа.

Кромлех в Дніпропетровській області / © Дніпропетровська археологічна експедиція

Під час розкопок кургану поруч з селом Новоолександрівка в Дніпропетровській області України, де будують нову трасу, археологи виявили стародавній кромлех. Як повідомляється на фейсбук-сторінці Дніпропетровської археологічної експедиції, споруду звели приблизно 5,5 тисячі років тому, вона має розміри 120 на 80 метрів і являє собою кам’яні плити, розташовані по колу, з усіченим конусом нагорі. Яку роль грав кромлех? За словами вчених, чисто технологічну: він підтримував землю так, щоб курган не руйнувався і не розповзався.

«Ці камені дуже схильні до вивітрювання. Вони виходили на берег Дніпра. Там була скеляста місцевість, починаючи від Монастирського острова і далі вниз за течією. Вони шукали тріщину, вбивали в неї дерев’яний кілок і поливали водою. Коли дерево розбухало від вологи, тріщина збільшувалася. І так вони раз по раз повторювали цю процедуру. І зрештою вони сколювали цей шматок каменю. Тому вони різної форми », – розповів керівник експедиції порталу« Інформатор.

Кромлех в Дніпропетровській області / © Дніпропетровська археологічна експедиція
Розташування кургану / © Дніпропетровська археологічна експедиція

Там же фахівці знайшли поховання й уламки кераміки епохи енеоліту з високим вмістом перемеленої раковини. Вони нагадують знахідки Трипільської культури – ймовірно, ці народи контактували один з одним. Однак представники Трипільської культури були землеробами, жили в лісах і вели осілий спосіб життя, а засновники виявленого кромлеха – степовими скотарями-кочівниками. З цієї причини на місці розкопок не знайшли ніяких цінних артефактів: їх не залишали на одному місці, а всюди перевозили з собою.

Коли саме звели кромлех, точно сказати поки не можна, оскільки його дослідження триває. На сьогодні археологи знайшли 20 людських поховань, деякі могили були груповими. Найперше поховання відноситься до енеоліту – перехідному періоду від неоліту нового кам’яного віку до бронзового віку, – а пізніше – до середнього бронзового віку.

Кромлех в Дніпропетровській області / © «Інформатор»
Кромлех в Дніпропетровській області / © «Інформатор»

Один з найвідоміших кромлехів в світі – Стоунхендж, мегалітична споруда в англійському графстві Вілтшир, в 130 кілометрах на північний захід від Лондона. На думку вчених, дніпропетровський кромлех старший: якщо початкові поховання Стоунхенджу мають вік в 3,2 тисячі років до нашої ери, а пізні – близько 1,1 тисячі років до нашої ери, то найстаріші могили в Новоолександрівці датують 3,5 тисячі років до нашої ери.

«За приблизними розрахунками, всього через десять днів <…> доберемося до найдавніших поховань, які знаходяться всередині кам’яного кільця. Якщо погода дозволить », – розповів Дмитро Тесленко, керівник експедиції. Потім зразки відправлять на вивчення до Німеччини і до Києва Після цього, ймовірно, конструкцію відреставрують, законсервують і відкриють для відвідувачів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button