Людина

Важко прокидатися вранці? У всьому винні гени!

Більшості людей дуже важко прокидатися вранці, і це ніяк не пов’язано з їх лінню і поганою дисципліною. Річ у тому, що навіть при відсутності важливих справ і залежно від смартфона, вони не можуть лягти раніше півночі, але при цьому їм важливо відіспатися як будь-якій здоровій людині. У 2017 році було доведено, що це пов’язано з генетичною помилкою, із-за якої організм деяких людей не може вписатися в належні 24 години — нещодавно стало відомо, з-за чого саме все це відбувається.

Вперше генетична мутація була ідентифікована у 46-річної жінки, чий циркадний ритм був налаштований на досить довгі 25 годин. При обстеженні її організму дослідники помітили невелику мутацію в гені CRY1, який відповідальний за прийняття клітинами ультрафіолетового світла. У той час як для травлення, відновлення клітин і інших процесів людям вистачає 24 годин, їй на все це потрібно набагато більше часу із-за відставання її ритмів на 2-2,5 години.

Нове дослідження показало, із-за чого саме відбувається таке відставання. Річ у тому, що циркадний ритм людини кожен день починається з накопичення білків, які називаються активаторами. Протягом дня вони виробляють власні інгібітори, які пригнічують фізико-хімічні процеси і тим самим заважають працювати навіть там самим активаторам. Коли число інгібіторів вичерпується, активатори знову починають накопичуватися, запускаючи циркадний ритм нового дня. Цей процес відбувається протягом усього життя людини.

Мутація в гені CRY1 призводить до довгого блокування активаторів і, отже, до відставання внутрішніх годин. Як наслідок, людина з такою мутацією не здатна заснути в «нормальний» для інших людей час, і як результат — не може встати раніше і відчуває втому протягом всього дня.

На щастя, дослідники вважають, що нормалізувати режим можна за допомогою зовнішніх сигналів, таких як світло. Наприклад, при синдромі затримки фази сну пацієнтам рекомендується при пробудженні включати яскраве світло потужністю 2500-10000 люкс, а перед сном уникати будь-якого світіння, особливо що виходить від екранів смартфонів і комп’ютерів блакитного спектра.

“Хороша гігієна сну може змусити повільний внутрішній годинник працювати в нормальному режимі, людям просто потрібно більше попрацювати над цим. Не виключено, що на основі цих знань будуть розроблені нові ліки,” – Аліна Патке, дослідник з Рокфеллерівського університету

Звичайно, в особливо важких випадках не допомагають навіть медичні терапії. Залишається тільки один вихід — підлаштувати життя під індивідуальний циркадний ритм.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button