Людина

Харчова залежність: коли їжа – вже наркотик?

Харчова залежність – це свого роду одержимість по відношенню до одного або декількох продуктів. Найчастіше людей з такою залежністю видає надмірна вага. Але залежність від їжі може виникнути і у людини з, здавалося б, звичайною фігурою. А товстун далеко не завжди страждає харчовою залежністю. Як визначити, якщо у вас цей вид залежності?

Що таке харчова залежність?

Їжа потрібна людині для втамування голоду. Але не секрет, що це ще і джерело задоволення. Ми всі іноді зловживаємо улюбленими продуктами, особливо по святах. Однак залежні люди роблять це постійно.

Харчова залежність являє собою підсвідоме порушення суті прийому їжі. В цьому випадку їжа розглядається не як засіб для втамування голоду, а як головний і практично єдиний спосіб отримати психологічне задоволення.

За словами лікарів, поведінка людей з харчовою залежністю чимось схожа з поведінкою наркоманів. Вони тягнутися до улюблених продуктів, щоб полегшити стрес. Їжа потрібна їм, перш за все, щоб впоратися з тривогою, стресом або для отримання приємних емоцій. Такі люди часто звинувачують себе за переїдання.

Читайте також: 

Доведено, що в мозку людей з харчовою залежністю відзначаються схожі хімічні процеси, як у алкоголіків і наркоманів. Особа з залежністю від їжі, подібно алкоголіку, готова їсти до тих пір, поки в будинку не закінчаться продукти. З часом у них розвивається звикання до їжі, і організм не задовольняється тією самою кількістю їжі.

Але залежність від їжі не обов’язково означає, що у людини є надмірна вага. Якщо людина одержима шкідливими, але улюбленими продуктами, то її раціон в основному, складається тільки з них. Обмеження калорій допоможе людині з таким видом харчової залежності тримати вагу в нормі, але її здоров’я буде страждати від браку корисних речовин. Тіло стане в’ялим, шкіра – тьмяною. Почне випадати волосся і кришитися зуби…

Як запідозрити в себе харчову залежність?

Єдиного критерію при визначенні «харчового наркомана» немає. Але, якщо ви помітили у себе наступні симптоми, варто всерйоз задуматися: а чи не виникла у вас залежність від їжі?

Гостра необхідність в улюбленому продукті (продуктах). Причому для досягнення бажаного емоційного стану потрібна все більша його кількість.

Постійне збільшення порцій улюблених продуктів. Постійний супутник людей з харчовою залежністю – переїдання. Чи не здається вам, що ви їсте занадто багато, і, як правило, шкідливу їжу? Якщо ваші порції постійно збільшуються – час бити тривогу.

Голод, який супроводжується занепокоєнням. Як правило, в нормі почуття голоду не супроводжується психологічним дискомфортом. Але люди з харчовою залежністю часто починають хвилюватися, нервувати, якщо відчувають голод.

Заклопотаність їжею. Особи з залежністю від їжі постійно зосереджені на продуктах харчування. Їхні думки зайняті питаннями, що з’їсти, купити або посмачніше приготувати.

Безрезультатні спроби впоратися з харчовою залежністю. Ви скачете з однієї дієти на іншу без помітного успіху, а після невдалої спроби починаються напади обжерливості.

Для людини з харчовою залежністю характерно почуття провини або сорому за свою поведінку. Якщо після переїдання ви очищаєте організм від з’їденого через блювання або проносні – це дуже небезпечний симптом.

У людини, одержимої улюбленими продуктами, не виходить відмовитися від них, навіть якщо наслідки залежності вже на обличчя – надмірна вага, хвороби ШКТ або інші проблеми. Вона навіть може почати красти чужу їжу або ховати їжу, щоб бути впевненим у її достатній кількості.

Як впоратися із залежністю від їжі?

Якщо відносини з їжею переходять межі розумного, без лікування не обійтися. Впоратися з харчовою залежністю допомагають психотерапія і спеціально підібраний раціон харчування.

Щоб допомогти собі впоратися з цією проблемою, спробуйте скористатися такими порадами:

  • Постарайтеся уникати дратівливих факторів – улюблених продуктів. Попросіть рідних не приносити їх додому і не є їх у вашій присутності.
  • Оптимізуйте режим харчування
  • Знайдіть однодумців
  • Вчіться керувати стресом (за допомогою музики, фізичних навантажень, медитації).

Натхнення: www.likar.info

Кнопка «Наверх»
Закрыть