Екологія

Вчені: навіть технології з негативними викидами не вирішать проблему клімату

Команда дослідників з Університету Вірджинії попереджає, що коли справа доходить до зміни клімату, людство недооцінює проблему. Нова стаття вчених, опублікована в Nature Climate Change наочно демонструє, як плани щодо запобігання найгірших наслідків потепління на планеті можуть мати свої власні побічні ефекти.

Image by DarkWorkX from Pixabay

Моделі зміни клімату, яким Міжурядова група експертів ООН і особи, які приймають рішення в усьому світі, довіряють розробці стратегій для виконання зобов’язань по вуглецевій нейтральності, припускають, що технології з негативними викидами можуть бути частиною вирішення проблеми.

Технології негативних викидів, часто звані NET, видаляють вуглекислий газ з атмосфери.

Три найбільш широко досліджуваних підходів:

  1. біоенергетика з уловлювання і зберігання вуглецю, яка передбачає вирощування сільськогосподарських культур в якості палива, а потім збір і поховання CO2 зі спаленої біомаси;
  2. посадка більшої кількості лісів;
  3. пряме захоплення повітря, інженерний процес для відділення CO 2 від повітря і його постійного зберігання, ймовірно, під землею.
«Проблема в тому, що ніхто не пробував ці технології в демонстраційному масштабі, не кажучи вже про масові рівні, необхідні для компенсації поточних викидів CO2», — заявив Андрес Кларенс, професор відділу інженерних систем і навколишнього середовища UVA Engineering

Після Паризької угоди про обмеження глобального потепління до 1,5 градусів Цельсія, підписаної світовими лідерами в 2015 році, все більше число корпорацій взяли на себе зобов’язання по досягненню нульових викидів вуглецю в перебігу наступних десятиліть. Microsoft взяла на себе зобов’язання скоротити викиди вуглецю з моменту свого заснування в 1975 році.

Для нового дослідження команда вчених використовувала інтегровану модель — одну з тих, на які покладається ООН — Модель оцінки глобальних змін. Модель була розроблена в Університеті Мериленду, який в партнерстві з Тихоокеанською північно-західною національною лабораторією керує Об’єднаним дослідницьким інститутом глобальних змін. Вони порівняли вплив трьох технологій з негативними викидами на глобальне постачання продовольством, водокористування і попит на енергію. В ході роботи вивчалася роль наявності прямого захоплення повітря в майбутніх кліматичних сценаріях.

Біопаливо та лісовідновлення займають величезні земельні і водні ресурси, необхідні для сільського господарства і природних територій; біопаливо також сприяє забрудненню від добрив. При прямому захопленні повітря використовується менше води, ніж при вирощуванні біопалива і дерев, але він як і раніше вимагає багато води і навіть більше енергії — в основному завдяки викопному паливу, що зводить нанівець деякі переваги видалення двоокису вуглецю. До недавнього часу технології прямого повітряного потоку також вважалися занадто дорогими для включення в плани скорочення викидів.

«Пряме захоплення повітря може пом’якшити — але не усунути — найрізкіші компроміси, що виникають в результаті земельної конкуренції між сільськогосподарськими угіддями і землями, необхідними для нових лісів і біоенергетики», — написали Фурман і Кларенс в блозі, що супроводжує випуск статті.

На думку дослідників, витрати, які залишаються з часом, ростуть, що робить рішучі і різнобічні дії по скороченню викидів вуглекислого газу і видалення його з атмосфери ще більш актуальними.

«Нам необхідно відмовитися від викопного палива навіть агресивніше, ніж припускають багато установ. Технології з негативними викидами — це опора ООН, і багато країн чекають, що одного разу вони нас врятують, але вони будуть мати побічні ефекти, до яких ми повинні бути готові. Це величезна авантюра — сидіти склавши руки протягом наступного десятиліття,» — твердить Андрес Кларенс, професор відділу інженерних систем і навколишнього середовища UVA Engineering

Нове дослідження може допомогти світу уникнути деяких помилок, які можуть виникнути в результаті непродуманих ініціатив, роблять висновок вчені.

Кнопка «Наверх»