Людина

Вчені не знайшли біологічних підстав соціального успіху чоловіків

Дослідники з Австралії провели метааналіз досліджень, присвячених біологічним відмінностям самців та самок різних тварин. І не знайшли біологічних підстав для того, щоб вважати, ніби індивідуальні риси пов’язані з біологією статі.

Image by 5132824 from Pixabay

Не треба наводити статистичні дані, щоб зрозуміти: соціального успіху набагато частіше досягають чоловіки, ніж жінки. Представники сильної статі переважають серед керівників великих корпорацій, у політиці та наукових колах. Нобелівських лауреатів чоловіків набагато більше, ніж жінок. Багато людей досі пояснюють це тим, що перші розумніші й талановитіші за других.

Згідно з поширеною думкою, це обумовлено біологічними факторами: нібито жінка від природи має менші когнітивні здібності, ніж чоловік. Її призначення не виходити у світ, дивуючи його своїми досягненнями, а ростити дітей і створювати домашній затишок. Таке твердження зміцнилося в XIX столітті завдяки Генрі Хевлоку Елліс – англійському лікарю, що стояв біля витоків сексології.

Він думав, що більший мозок чоловіків — свідчення найкращих когнітивних здібностей. Але сьогодні відомо, що розмір мозку впливає на них опосередковано, а значно більше значення, наприклад, число нейронів. Розмір мозку може грати вирішальну роль лише у співвідношенні з масою тіла. Мозок слона набагато більше мозку людини, оскільки і сам слон куди більший, але це не означає, що перший розумніший за другий. Мозок чоловіка більший за мозок жінки, адже чоловіки, як правило, важать більше.

Вчені з Австралійського національного університету провели метааналіз 204 досліджень біологічних відмінностей індивідуальних рис, пов’язаних зі статтю, у 220 видів тварин (що не належать до людиноподібних приматів), і дійшли висновку, що різниці практично немає.

Аналіз проводили за п’ятьма індивідуальними рисами: сміливість, агресія, активність, соціальність та цікавість. У жодного з видів тварин, що вивчаються, не спостерігали значних біологічних відмінностей, пов’язаних з індивідуальними рисами. Їх знайшли лише за окремими характеристиками: морфології тіла чи імунітету. Робота опублікована у журналі Biological Reviews.

«Грунтуючись на наших даних, якщо ми припустимо, що люди схожі на інших тварин, існує ймовірність, що в цьому світі буде стільки ж жінок з високими досягненнями, скільки чоловіків з такими. Виходячи з цієї ж логіки, є така ж висока ймовірність того, що така ж кількість чоловіків і жінок матимуть низькі показники досягнень», — заявив біолог і провідний автор дослідження Лорен Харрісон з Австралійського національного університету.

Вищий відсоток соціальних досягнень серед чоловіків вчені пояснюють не біологією, а культурою: тими ролями, які мають грати обидві статі на громадській арені. Жінки і справді частіше змушені займатися будинком та дітьми, а чоловіки — добувати засоби для утримання сім’ї. Вони частіше «виходять у світ», тому найчастіше виявляють себе в ньому.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments