Головна / Людина / Вчені: нервові клітини все-таки відновлюються

Вчені: нервові клітини все-таки відновлюються

У новому дослідженні американські нейробіологи доводять, що навіть у похилому віці в людському мозку утворюються тисячі нових нейронів; правда, вони можуть працювати гірше, ніж ті, що сформувалися у дитинстві.

Вивчення нейрогенеза (утворення нових нервових клітин — нейронів) — відносно новий напрямок досліджень. За останні роки вчені довели, що нові нейрони протягом усього життя утворюються в мозку багатьох ссавців, однак з питання про нейрогенез у людини консенсусу в науковому співтоваристві до цих пір немає.

Нові методи візуалізації (такі, як конфокальна мікроскопія), дозволили довести, що принаймні до статевого дозрівання нові нейрони утворюються в людському гіпокампі — області мозку, що бере участь у формуванні емоцій і пам’яті. Але дані про нейрогенез у дорослих суперечливі; зовсім нещодавно було опубліковано дослідження, в якому говорилося, що утворення нових клітин у дорослому мозку не відбувається, але в новій роботі, опублікованій у Cell Stem Cell, стверджується протилежне. Нові дані можуть допомогти в розробці ліків від нейродегенеративних захворювань, таких, як хвороба Альцгеймера, вважають вчені.

Маура Болдріні (Maura Boldrini), нейробіолог з Колумбійського університету, і її колеги взяли зразки тканини гіпокампу здорових за життя 28 людей, померлих не більш ніж за кілька годин до того. Вік цих людей на момент смерті становив від 14 до 79 років. Вчені встановили, з якою швидкістю в організмі покійних за життя утворювалися нові клітини крові і нейрони зубчастої фасції гіпокампу — частини мозку, де відбувається нейрогенез.

«Згідно з даними досліджень, проведених на мишах, у зубчастої фасції є плюрипотентні «материнські» стовбурові клітини, кількість яких, за деякими даними, обмежено. Розвиток«з дочірніх клітин, що утворилися в результаті поділу «материнських», може піти по шляху утворення нейронів», — пояснює Болдріні.

Болдріні і її колеги встановили, що кількість «материнських» клітин з віком зменшується, а «дочірніх» — ні. Вчені виявили в зубчастій фасції тисячі молодих, не до кінця оформованих нейронів у всіх пробах, незалежно від віку людей, у яких брали зразки. Однак чим старше людина, тим менше в зубчастій фасції клітин, що виробляють речовини, які пов’язані зі здатністю мозку до перебудови існуючих нейронних зв’язків і утворення нових (нейропластичності).

«Нові нейрони, що з’являються в дорослому віці, можливо, утворюють менше зв’язків один з одним і іншими нейронами, або рідше мігрують в інші відділи мозку», — підсумовують науковці.

Втрата нейропластичності може пояснити емоційну вразливість, що з’являється у деяких людей в зрілому віці, але нові клітини мозку, в тому числі нейрони, все-таки здатні протистояти погіршенню когнітивних навичок, вважають автори нової роботи. Тепер вчені планують з’ясувати, з якою швидкістю молоді нейрони утворюються у людей, які страждають від хвороби Альцгеймера і емоційних проблем.

Натхнення: www.popmech.ru

 
comments powered by HyperComments