Наука

Вчені описали потенційний новий клас протиракових препаратів

Досліди на тваринах, проведені британськими вченими, продемонстрували успіхи в націлюванні на фермент, що залучений у розвитку гострої мієлоїдної лейкемії. У лікованих інгібітором такого ферменту мишей помітно зменшився ріст ракових клітин і вони прожили суттєво довше за мишей контрольної групи. Вчені сподіваються, їхні результати призведуть до розроблення нового класу протиракових препаратів. Дослідження оприлюднене в журналі Nature.

Клітини крові хворої на гостру мієлоїдну лейкемію людини. Genome Research Limited

Гостра мієлоїдна лейкемія — це агресивне онкологічне захворювання, яке дуже швидко прогресує та здебільшого важко лікується. Воно виникає внаслідок вироблення кістковим мозком неправильних білих кров’яних клітин — мієлобластів. Це стовбурові клітини-попередники лейкоцитів, що в нормі захищають організм від інфекцій. Однак при мієлоїдній лейкемії мієлобласти не дозрівають до лейкоцитів, а натомість активно розмножуються, пригнічуючи розвиток інших клітин крові.

Один із механізмів, що призводить до виникнення лейкемії включає в себе роботу ферментів. Усі клітини в процесі життєдіяльності виробляють білки, інструкції до яких закодовані в ДНК. Але спершу необхідно конвертувати інформацію з ДНК в РНК, що контролюється за допомогою ферментів. У випадку з гострою мієлоїдною лейкемією один із таких ферментів, METTL3, надмірно виробляється клітинами, що призводить до виникнення злоякісної хвороби. У новій роботі вчені з Кембридзького університету та Інституту Сенгера повідомляють, що знайшли спосіб приборкати активність цього ферменту.

Під час пошуків можливого лікування проти лейкемії науковці звернули увагу на молекулу з назвою STM2457. Перші досліди вчені провели на культурі людських клітин, отриманих від пацієнтів із гострою мієлоїдною лейкемією. Результати показали, що препарат ефективно пригнітив ріст ракових клітин, а крім цього запустив у них процес апоптозу — запрограмованої смерті.

Після успішних результатів вчені імплантували людські ракові клітини мишам та перевірили на них дієвість речовини. Як показали досліди, після лікування мишей препаратом STM2457 у тварин суттєво зменшився ріст злоякісних клітин. Лікування зменшило кількість патологічних мієлобластів у кістковому мозку та селезінці мишей. Що важливо, у тварин не проявилося негативних побічних ефектів від застосування токсичної для раку речовини, і вони прожили суттєво довше за нелікованих піддослідних.

Автори кажуть, що їхнє дослідження першим показує можливість націлюватися на ферменти, що беруть участь у синтезі білків та розвитку раку, за допомогою їх інгібіторів. Вони задоволені першими успішними результатами на культурі клітин та мишах, і сподіваються, що їхній підхід сприятиме розробленню нового класу препаратів для боротьби з раком. Вчені вважають, що націлювання на ці ферменти може допомогти боротися не тільки з лейкемією, а й із іншими злоякісними захворюваннями.

Разом із тим потрібно взяти до уваги, що це дослідження проведене на тваринах, воно не обов’язково вказує на таку ж дієвість терапії і в людей. Науковці зазначають, що наступні випробування препарату планують провести на людях, і вони можуть початися вже з наступного року.

Натхнення: www.nauka.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button