Екологія

В одній річковій рибі виявилося більше шкідливих хімікатів, ніж в цистерні забрудненої води

Згідно з дослідженням американських вчених, з’їсти одну форель, виловлену в річках і озерах США, еквівалентно місячному вживання води, забрудненої «вічними хімікатами». Дослідження опубліковано в журналі Environmental Research.

Риба може виглядати абсолютно нормально, але їсти її все ж не варто / © Iroz Gaizke, AFP

Пер – і поліфторалкільні сполуки (per-/polyfluoroalkyl substances, PFAS) розробили в 1940-х роках, їх досі масово використовують при виготовленні антипригарних покриттів, упаковки для харчових продуктів і піни для вогнегасників. Однак вони довгий час не руйнуються в навколишньому середовищі, накопичуючись у воді, повітрі і тілах живих організмів, що відносить їх до категорії так званих вічних хімікатів.

Накопичуючись в тілах людей, PFAS призводять до захворювань щитовидної залози, печінки, нирок, виразкового коліту, зниження імунітету, безпліддя і різних видів раку. І, як з’ясували американські екологи, серйозну дозу цих хімікатів може отримати людина, яка вжила в їжу одну річкову рибу.

Зібравши та проаналізувавши понад 500 зразків з річок та озер США з 2013 по 2015 рік, екологи виявили, що в середньому прісноводна риба містить близько 9500 нанограмів PFAS на кілограм ваги. Іншими словами, за підрахунками дослідників, з’їсти одну форель рівноцінно місячному споживанню забрудненої води з вмістом PFAS 48 частин на трильйон (за мірками Агентства з охорони навколишнього середовища США безпечною вважається вода, в якій на трильйон частин припадає лише 0,02 частини PFAS).

Цікаво, що рівень PFAS у дикій річковій рибі був у 248 разів вищим, ніж у комерційно вирощених або морських. Таким чином, люди, які вирішили купити форель в магазині, ризикують менше тих, хто проводить вихідні за риболовлею або занадто бідний, щоб купувати рибу на ринку.

Результати дослідження підкреслюють важливість введення обмежень і навіть повної заборони на виробництво та використання PFAS.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button